پرونده ویژه میلاد حضرت زهرا استاد پناهیان تنها مسیر استاد پناهیان عکس تلگرام استاد پناهیان حمایت مالی بیان معنوی پناهیان کانال آپارات استاد پناهیان
پرونده ویژه:سفرنامعه پیاده روی اربعین 95 پرونده ویژه محرم 95 استاد پناهیان مذاکرات هسته ای پناهیان پرونده ویژه:#letter4u #LetterForyou نامه ای برای تو سخنان تاثیر گذار سوالات متداول همکاری با ما

آخرین مطالب

مطالب برگزیده

آخرین نظرات

۹۴/۰۸/۲۱ چاپ ایمیل و پی دی اف
نکاتی برای افزایش بهره‌وری از سفر اربعین

پناهیان: سفر اربعین را «وظیفه» بدانیم/ عقل می‌گوید شرکت در اربعین واجب است/ زیاد توصیه نمی‌شود آقایان خانواده‌ها را برای پیاده‌روی اربعین بیاورند/ حضور خانم‌ها در پیاده‌روی اربعین در اولویت نیست

 • زمان: 94/08/19
 • مکان: همایش آیتالایمان | سالن همایش سازمان حج و زیارت
 • انعکاس در:
 • پی دی اف: A5 | A4
 • پیامک خبری: اینجا
 • اینفوگرافیک: پیشنهاد دهید
 • صوت: دانلود | بشنوید
 • کلیپ صوتی: پیشنهاد دهید
پناهیان: زیاد توصیه نمی‌شود آقایان خانواده‌ها را برای پیاده‌روی اربعین بیاورند. حضور خانم‌ها در پیاده‌روی اربعین در اولویت نیست؛ ازدحام هست، اذیت می‌شوند. مگر اینکه به شدت بتوانند مراقبت کنند. ولی هر چه بیشتر این سفر اربعین بتواند با حضور بیشتر مردان باشد بهتر است، اگر چه خانم‌ها هم دل دارند و احساس وظیفه می‌کنند و حضورشان هم خیلی از اوقات مفید است، ولی اگر کنترل نشود، به‌طور طبیعی که غلبۀ حضور خانم‌ها در مجالس معنوی بالاتر است، دوباره این غلبه در آنجا هم اتفاق خواهد افتاد. خانم‌ها فراغت بیشتری هم دارند، و اگر کاروان‌ها اولویت را به حضور آقایان ندهند، ممکن است اکثراً خانم‌ها شرکت کنند و این از جهات مختلف به مصلحت نیست.

حجت الاسلام پناهیان در همایش «آیت‌الایمان» که با حضور فعالین و خادمین فرهنگی حماسۀ حسینی در سالن همایش سازمان حج و زیارت برگزار شد، در خصوص ضرورت شرکت در سفر ادربعین سخنرانی کرد و نکاتی برای افزایش بهره‌وری از سفر اربعین بیان کرد. در ادامه مشروح این سخنرانی را می‌خوانید:

جز دست الهی، عامل دیگری در شکل‌گیری تجمع عظیم اربعین نقش نداشته

 • در موضوع اربعین ما بر سر سفره و خوان پربرکت و آمادۀ امام حسین(ع) نشسته‌ایم، یعنی بنا نیست که ما این سفره را باز کنیم یا بنیان‌گذاری کنیم و بنا نیست که فکر کنیم که چگونه این تجمع باعظمت را ایجاد کنیم؛ این تجمع باعظمت ایجاد شده است و جز دست الهی، عامل دیگری در شکل‌گیری این تجمع باعظمت نقش نداشته است. علماء محترم نجف به بنده می‌فرمودند: ما کاری نکرده‌ایم، یا ندیده‌ایم که قبل از آغاز این خیل عظیم پیاده‌روی، در حوزه، کار جدی و ترغیبی برای این حضور مردم صورت بگیرد.
 • از ایران اسلامی هم که دلها متحول شد و به اربعین متوجه شد، باز هم کار تبلیغات نهادهای فرهنگی-دینی نبوده است بلکه این حقیقتاً یک حرکت خودجوش معنوی در بین همۀ مؤمنین است؛ نه فقط مؤمنینِ معتقد به امامت اباعبدالله‌الحسین(ع) بلکه مؤمنین معتقد به حریت و آزادمنشی و سیادت حسین(ع) در هر مذهب و مکتبی یک دلِ شوریده‌ای برای اربعین پیدا کرد‌ه‌اند و خود به خود این جمعیت باعظمت شکل گرفته است.

عامل دیگری همانند امام حسین(ع) برای پاکسازی جان‌ها و جوامع ندارم

 • ما عامل دیگری همانند «اباعبدالله‌الحسین(ع)» برای پاکسازی روح‌ها و جان‌ها و جوامع بشری نداریم. شهید بیشترین تأتیر را در دیگران دارد، شهید به حقانیت یک راه شهادت می‌دهد. و شهیدی مثل امام حسین(ع) بیش از دیگر امامان ما «سفینه النجاه و مصباح الهدی» است.

کار برای امام حسین(ع)، موثرتر و کم‌هزینه‌تر از بسیاری از  اقدام‌های فرهنگی است

 • هر کسی می‌خواهد در این مرز و بوم یا هر جای دنیا کار فرهنگی انجام دهد، اول باید سرمایه‌اش را برای مؤثرترین عامل، برنامه‌ریزی کند، و بعد به حَسَب ضرورت برای امور دیگر هم هزینه کند و طبیعتاً مؤثرترین عامل، خودِ اباعبدالله‌الحسین(ع) است. هزاران منبر، مسجد، اقدام فرهنگی، فیلم سینمایی و حرکت خوب فرهنگی وجود دارد، ولی ما در آخرش به دنبال چه هستیم؟ آخرش باید به این نقطه برسیم که فرمود: «إِلاَّ مَنْ أَتَى اللَّهَ بِقَلْبٍ سَلیمٍ»(شعراء/89) مسلماً اباعبدالله الحسین(ع) با کمترین هزینه و کمتر از همۀ این فعالیت‌ها از نظر هزینۀ مادی و زمانی، می‌تواند تأثیرات عمیق‌تر و ماندگارتر و اصیل‌تری در روح انسان‌ها باقی بگذارد.

مسلماً معرفت و نیت ما امکان بهره‌برداری ما از اربعین را افزایش می‌دهد/ 5 نکته برای  افزایش بهره‌وری از سفر اربعین

 • ما بر سرِ این سفرۀ آماده نشسته‌ایم و می‌خواهیم بهره‌برداری خودمان را بیشتر کنیم. مسلماً معرفت و نیت ما امکان بهره‌برداری ما را افزایش خواهد داد و فواید این سفر را برای ما بیشتر خواهد کرد و برکاتش را برای جهان اسلام، بلکه جهان بشریت بیشتر نازل خواهد کرد. در اینجا می‌خواهم نکاتی را عرض کنم که این نکات بتوانند به بهره‌وری ما-از سفر اربعین- کمک کنند و برکت کار ما را افزایش دهند.

نکتۀ اول: «احساس وظیفه» برای زیارت اربعین/سفر اربعین را «وظیفه» بدانیم نه صرفاً سفری برای «حال خوش معنوی»

 • اولین نکته «احساس وظیفه کردن برای زیارت اربعین» است. ما باید به عنوان «وظیفه» با این سفر برخورد کنیم. بنده به دوستان مصاحبه‌گر رسانه عرض کردم که وقتی در مسیر پیاده‌روی اربعین، خواستید با زائرین مصاحبه کنید، همه‌اش از حسّ و حال معنوی آنها نپرسید که این‌طور القاء شود که «ما صرفاً برای یک حال خوش معنوی آمده‌ایم تا لذتی ببریم و برویم!» در حالی که این وظیفۀ ما بوده که بیاییم.
 • اولین مفهومی که-در ارتباط با زیارت اباعبدالله الحسین(ع)- باید در ذهن و دل ما جا بگیرد این است که «این وظیفۀ ماست» همان‌طور که یک مؤمن در روز عاشورا احساس وظیفه می‌کند که برای امام حسین(ع) عزاداری کند، بدون اینکه در رساله‌های عملیه به طرز خاصی بر او واجب کرده باشند. البته این زیارت را به شیوۀ حج، واجب نکرده‌اند و این هم یک اسراری دارد. گذاشته‌اند خود مؤمنین این وظیفه را بفهمند.
 • امام صادق(ع) به یکی از دوستان خود فرمود: من شنیده‌ام برخی از مؤمنین هستند که دو سه سال بر آنها گذشته ولی به کربلا و زیارت امام حسین(ع) نرفته‌اند.-حضرت طوری این سؤال را مطرح کردند که انگار معنایش این است: مگر می‌شود یک چنین افرادی هم باشند؟! در حالی که حضرت خودشان خبر داشتند که وضعیت چگونه است- آن شخص پاسخ داد: آقا جان! خیلی‌ها هستند که این‌گونه هستند. حضرت فرمود: این افراد در روز قیامت چگونه می‌خواهند جواب پیامبر(ص) را بدهند؟!(یَا عَلِیُّ! بَلَغَنِی أَنَّ قَوْماً مِنْ شِیعَتِنَا یَمُرُّ بِأَحَدِهِمُ السَّنَةُ وَ السَّنَتَانِ لَا یَزُورُونَ الْحُسَیْنَ؟ قُلْتُ جُعِلْتُ فِدَاکَ إِنِّی أَعْرِفُ أُنَاساً کَثِیرَةً بِهَذِهِ الصِّفَةِ. قَالَ أَمَا وَ اللَّهِ لِحَظِّهِمْ أَخْطَئُوا وَ عَنْ ثَوَابِ اللَّهِ زَاغُوا وَ عَنْ جِوَارِ مُحَمَّدٍ ص تَبَاعَدُوا...... أَمَا إِنَّهُ مَا لَهُ عِنْدَ اللَّهِ مِنْ عُذْرٍ وَ لَا عِنْدَ رَسُولِهِ مِنْ عُذْرٍ یَوْمَ الْقِیَامَةِ؛ کامل‌الزیارات/296)

طبق روایت، فقرا لااقل سالی یک‌بار باید کربلا بروند/ ضرورت زیارت امام حسین(ع) قطعاً از عمره بیشتر است

 • متاسفانه هنوز برخی می‌گویند: «کربلا را باید با دلت بروی!» یعنی اگر دلت حال و هوای سفر داشت، عزم سفر کنی! در حالی که ما چنین روایتی نداریم. بله؛ در روایات هست که وقتی به حرم رفتی، زیاد در آنجا نمان بلکه هرمقدار که توانستی بانشاط در حرم باشی، کافی است و زود برگرد. ولی اعلام کرده‌اند که فقرا لااقل سالی یک‌بار بروند و ثروتمندان لااقل سالی دو بار بروند. (حَقٌّ عَلَى‏ الْغَنِیِ‏ أَنْ‏ یَأْتِیَ‏ قَبْرَ الْحُسَیْنِ ع فِی السَّنَةِ مَرَّتَیْنِ وَ حَقٌّ عَلَى الْفَقِیرِ أَنْ‏ یَأْتِیَهُ فِی السَّنَةِ مَرَّة؛ کامل‌الزیارات/293) و (تهذیب الاحکام/6/43) و همچنین غیبت ما(نرفتن به کربلا) از سه سال نباید بیشتر باشد. (أَمَّا الْقَرِیبُ فَلَا أَقَلَ‏ مِنْ‏ شَهْرٍ وَ أَمَّا بَعِیدُ الدَّارِ فَفِی کُلِّ ثَلَاثِ سِنِینَ فَمَا جَازَ الثَّلَاثَ سِنِینَ فَقَدْ عَقَّ رَسُولَ اللَّهِ ص وَ قَطَعَ رَحِمَهُ إِلَّا مِنْ عِلَّة؛ کامل‌الزیارات/297) در حالی که اصلاً دربارۀ حج، چنین مواردی نیست. و اگر شما یک‌بار به حج مشرف شوید، وظیفۀ خود را انجام داده‌اید.
 • ضرورت زیارت امام حسین(ع) قطعاً از عمره بیشتر است و بر آن شرافت دارد. حج هم یک وظیفه‌ای است که هر کسی در عمرش یک‌بار انجام دهد، کفایت می‌کند و در مقایسه با همین حج واجب هم زیارت امام حسین(ع) ثواب برتری دارد. اینها از مسلماتی است که در روایات ما فراوان ذکر شده است. (امام صادق(ع): مَنْ زَارَ قَبْرَ الْحُسَیْنِ ع کَتَبَ اللَّهُ لَهُ بِکُلِّ خُطْوَةٍ حِجَّةً وَ عُمْرَةً؛ عوالی‌اللئالی/4/82) و (مَنْ زَارَ الْحُسَیْنَ مُحْتَسِباً لَا أَشَراً وَ لَا بَطَراً... وَ یُکْتَبُ لَهُ بِکُلِّ خُطْوَةٍ حِجَّةٌ وَ کُلِّ مَا رَفَعَ قَدَماً عُمْرَة؛ کامل‌الزیارات/144)

احساس تکلیف مغایرتی با شوق ندارد/ کسی که با «احساس تکلیف» برود، قطعاً نور بیشتر کسب می‌کند

 • ما باید نسبت به زیارت کربلا، احساس وظیفه کنیم. درست است که این حرکت با «اشتیاق» شروع شده است، ولی باید با «احساس تکلیف» ادامه پیدا کند. و این احساس تکلیف هم مغایرتی با شوق ندارد، بلکه باز هم این شوق و محبت به اهل‌بیت(ع) بیشتر خواهد شد. کسی فکر نکند وقتی از «تکلیف» سخن می‌گوییم، این تکلیف با عاشقی و محبتی که به اهل‌بیت(ع) داریم، مغایرت دارد. یقیناً کسی که از سرِ تکلیف به این زیارت برود و بگوید: «یا اباعبدالله! این وظیفۀ من بوده که به اینجا بیایم» چنین کسی، نور بیشتری کسب خواهد کرد.

چرا زیارت کربلا در اربعین اولویت دارد؟

 • آیا انجام این وظیفه، یعنی رفتن به زیارت کربلا، باید در اربعین باشد؟ به دو دلیل، اربعین اولویت دارد. یکی به دلیل روایت شریف امام حسن عسکری(ع) که زیارت اربعین را یکی از پنج علامت مؤمن بیان فرموده‌اند. (عَلَامَاتُ‏ الْمُؤْمِنِ خَمْسٌ... وَ زِیَارَةُ الْأَرْبَعِینَ‏؛ تهذیب الاحکام/6/52) و دیگری به دلیل «تجمع مؤمنین».
 • اگر سفارش امام حسن عسکری(ع) برای اربعین نبود، مسلماً به دلیل دیگری احساس وظیفه می‌کردیم و آن هم تجمع مؤمنین است. آدم احساس وظیفه می‌کند که «من هم بروم یک نقطه‌ای از این سیاهی‌لشکر امام حسین(ع) و امام زمان(ع) بشوم» بالاخره عقل ما هم این را حکم می‌کند. وقتی مؤمنین برای یک امر مهمی همّت کردند، تقویت آن تجمع یک وظیفه است. یعنی می‌گویم: «یا اباعبدالله! به این جمعیت می‌پیوندم تا من هم یک قدمی برداشته باشم، حالا که همه آمده‌اند، چرا من نباشم؟!» لذا یک‌دفعه‌ای این احساس وظیفه، فراگیر می‌شود.
 • بنده از دوستانی که دست اندر کار مسائل اربعین هستند، می‌خواهم که در شعارها، در نوحه‌ها یا در انواع کلیپ‌ها و تبلیغاتی که در این زمینه انجام می‌شود، موضوع «احساس وظیفه برای زیارت امام حسین(ع)» را جا بیندازند. این نکتۀ «احساس وظیفه کردن برای اربعین» از انحاء مختلف و به دلایل مختلف یک نکتۀ کلیدی است که باید به آن پرداخت.

«اربعین» پاسخ ما در مقابل تخریب چهرۀ اسلام و ایجاد تفرقه توسط داعش است

 • ما از یک باب دیگری هم نیاز داریم که احساس وظیفه کنیم و به این سفر عالی اقدام کنیم. شما امروز می‌بینید که دشمنان اسلام یک جمعیت تروریست را- به‌صورت فرامرزی- درست کرده‌اند که بیایند و مسلمان‌کُشی کنند؛ آن‌هم به اسم اسلام. کسانی که امروزه سر می‌بُرند و جنایت می‌کنند. حالا ما چگونه می‌توانیم پاسخ جنایت‌های آنها را به جهانیان بدهیم؟

اربعین، نمایش اسلامی است که سر مظلوم نمی‌بُرد، بلکه  برای یک «سرجدای مظلوم» جمع می‌شوند و مهربانی می‌کنند

 • در مقابل این جنایتکارها که خودشان عمداً تصاویر جنایات خود را منتشر می‌کنند تا چهرۀ اسلام را مخدوش کنند و آن‌را کریه جلوه بدهند و اختلاف قومی و مذهبی ایجاد کنند، ما چه جوابی جز اربعین برای جهانیان داریم؟! باید مردم جهان ببینند در اربعین، ملت‌های مسلمان با قلوب متحد، جمع می‌شوند و صدها میلیون وعدۀ غذایی با عشق و علاقه توسط خود مردم، بین زائرین توزیع می‌شود و اینکه این جمعیت چقدر با هم مهربان هستند. و اینها برای شهیدی دور هم جمع می‌شوند که مظلومانه سر از بدنش جدا شده است. اینها جمع نشده‌اند که بروند سر بیگناهان را ببُرند، بلکه برای پاسداشت یاد آن شهید مظلومی که سر از تنش جدا شده، جمع شده‌اند. این پاسخ ما به تخریب و تفرقه‌ای است که تروریست‌های داعشی انجام می‌دهند.

حضور ما در اربعین یک وظیفۀ انسانی جهانی است نه صرفاً یک وظیفۀ عبادی شخصی/ عقل می‌گوید شرکت در اربعین واجب است

 • من اگر می‌توانم با شرکت کردن در اربعین به صلح جهانی کمک کنم، به ظهور و تحقق عدالت کمک کنم-آن‌هم با حضور در یک تظاهرات چند ده میلیونی- چرا این کار را انجام ندهم؟! عقل به انسان می‌گوید این کار واجب است، عقل به انسان می‌گوید که هر چقدر عاطفه و انسان‌دوستی و دوراندیشی و جهان‌نگری داری، در این تظاهرات شرکت کن. امام حسین(ع) پرچم و نماد و عماد دین ماست، ما داریم با یک «مظلوم» کار را پیش می‌بریم.

ما با شرکت کردن در اربعین به صلح جهانی کمک می‌کنیم

 • ما نباید فکر کنیم که حضور ما در اربعین، صرفاً یک وظیفۀ عبادیِ شخصی است. بلکه یک وظیفۀ انسانی جهانی است. سال‌ها علیه اسلام تبلیغ کرده‌اند، یقیناً ما با هیچ فیلم سینمایی ارزشمندی، کاری که در اربعین می‌شود را نمی‌توانیم انجام دهیم(و این اثر را ندارد) اما جهانیان وقتی حضور میلیونی ما در اربعین را می‌بینند، می‌گویند: این کیست که مردم این‌طوری به خاطرش ایثار می‌کنند؟
 • ما بر اساس یک وظیفۀ انسانی و جهانی برای برقراری صلح در عالم، برای تبلیغ اسلام ناب و برای مقابله با ستمی که در منطقه برای تخریب اسلام انجام می‌دهند، وظیفه داریم در این راهپیمایی اربعین شرکت کنیم. ما برای قدرت دادن به اسلام، وظیفه داریم در این راهپیمایی شرکت کنیم؛ اینها وظایف عقلانی ماست. آیا مگر در رسالۀ عملیه نوشته که تظاهرات 22 بهمن واجب است؟! ننوشته‌اند، اما علماء و مردم احساس وظیفه می‌کنند و در این راهپیمایی شرکت می‌کنند.

زیاد توصیه نمی‌شود آقایان خانواده‌ها را برای پیاده‌روی اربعین بیاورند/ حضور خانم‌ها در پیاده‌روی اربعین در اولویت نیست

 • البته زیاد توصیه نمی‌شود آقایان خانواده‌ها را برای پیاده‌روی اربعین بیاورند. حضور خانم‌ها در پیاده‌روی اربعین در اولویت نیست؛ ازدحام هست، اذیت می‌شوند. مگر اینکه به شدت بتوانند مراقبت کنند. ولی هر چه بیشتر این سفر اربعین بتواند با حضور بیشتر مردان باشد بهتر است، اگر چه خانم‌ها هم دل دارند و احساس وظیفه می‌کنند و حضورشان هم خیلی از اوقات مفید است، ولی اگر کنترل نشود، به‌طور طبیعی که غلبۀ حضور خانم‌ها در مجالس معنوی بالاتر است، دوباره این غلبه در آنجا هم اتفاق خواهد افتاد. خانم‌ها فراغت بیشتری هم دارند، و اگر کاروان‌ها اولویت را به حضور آقایان ندهند، ممکن است اکثراً خانم‌ها شرکت کنند و این از جهات مختلف به مصلحت نیست.
 • به‌هر حال-آن موکب‌دار عراقی- می‌گفت: «من می‌دیدم که این ایرانی‌ها چقدر خاکی برخورد می‌کنند. و این رفتار ایرانی‌ها باعث شد که به آنها علاقمند شوم» این نگاه یک فرد هوشمند است؛ کسی که بدون هیچ تعصبی دارد نگاه می‌کند. ببینید رفتار ما چقدر مهم است!

نکتۀ دوم: رعایت آداب سفر زیارت کربلا؛ همانند برخی آداب حج/ خوش به سعادت کسانی که در این مسیر به زائرین خدمت می‌کنند

 • نکتۀ بعدی، آداب این سفر است. آداب عجیبی برای این سفر نورانی برشمرده‌اند. کسی نزد امام صادق(ع) آمد و گفت: «وقتی که ما خارج می‌شویم تا به زیارت جدّ شما امام حسین(ع) برویم، آیا ما در حجّ به سر می‌بریم؟ آیا این کاری که انجام می‌دهیم، شبیه کاری است که برای حجّ انجام می‌دهیم؟ حضرت فرمود: بله؛ قُلْتُ لَهُ إِذَا خَرَجْنَا إِلَى أَبِیکَ أَ فَکُنَّا فِی حَجٍّ قَالَ بَلَى» گفت: «آیا بر ما لازم است، هر چیزی که بر حاجی لازم است؟ حضرت پرسیدند: دربارۀ چه مسائلی؟ گفت: از آن اموری که-عموماً- بر حاجی لازم است که رعایت کند؛ قُلْتُ فَیَلْزَمُنَا مَا یَلْزَمُ الْحَاجَّ قَالَ مِنْ مَا ذَا قُلْتُ مِن الْأَشْیَاءِ الَّتِی یَلْزَمُ الْحَاجَّ»
 • حضرت فرمودند: بله همین‌طور است و بعد هم مواردش را برشمردند و فرمودند: «خوب همراهی کردن و مهربان بودن با همراهان بر تو لازم است. همچنین بر تو لازم است که حرف نزنی مگر حرفِ خوب و لازم. بر تو لازم است که ذکر خدا را زیاد بگویی، بر تو لازم است که لباست خوب و پاکیزه باشد. بر تو لازم است، نماز زیاد بخوانی و درود و صلوات بفرستی. و بر تو لازم است که چشمت را ببندی و اگر کسی حاجتی داشت، حاجتش را برآورده کنی و با برادران دینی خودت مواسات داشته باشی؛ قَالَ یَلْزَمُکَ حُسْنُ الصَّحَابَةِ لِمَنْ یَصْحَبُکَ وَ یَلْزَمُکَ قِلَّةُ الْکَلَامِ إِلَّا بِخَیْرٍ وَ یَلْزَمُکَ کَثْرَةُ ذِکْرِ اللَّهِ وَ یَلْزَمُکَ نَظَافَةُ الثِّیَابِ وَ یَلْزَمُکَ الْغُسْلُ قَبْلَ أَنْ تَأْتِیَ الْحَائِرَ وَ یَلْزَمُکَ الْخُشُوعُ وَ کَثْرَةُ الصَّلَاةِ وَ الصَّلَاةُ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ یَلْزَمُکَ التَّوْقِیرُ لِأَخْذِ مَا لَیْسَ لَکَ وَ یَلْزَمُکَ أَنْ تَغُضَّ بَصَرَکَ وَ یَلْزَمُکَ أَنْ تَعُودَ إِلَى أَهْلِ الْحَاجَةِ مِنْ إِخْوَانِکَ إِذَا رَأَیْتَ مُنْقَطِعاً وَ الْمُوَاسَاةُ»(کامل‌الزیارات/131) خوش به سعادت کسانی که در این مسیر، به خدمت کردن به زائرین اباعبدالله الحسین(ع) می‌پردازند.

«لزوم رعایت تقیه» یک راهبرد مهم در بین آداب زیارت کربلا است/ نباید حرفی بزنیم که آرامش را به هم بزند

 • حضرت در ادامۀ روایت فوق، به نکتۀ بسیار مهمی اشاره می‌کنند که بنده می‌‌خواهم در بین آداب زیارت کربلا، این نکته را به عنوان یک راهبرد مهم-خصوصاً برای امسال- عرض کنم. حضرت می‌فرماید: «بر تو لازم است که تقیه را رعایت کنی؛ وَ یَلْزَمُکَ التَّقِیَّةُ الَّتِی قِوَامُ دِینِکَ بِهَا» حالا که می‌خواهی به کربلا بروی، فکر نکن که روز عاشورا شده و باید به خط آخر بزنی! بلکه باید تقیه را رعایت کنی. تقیه یعنی اینکه مراقبت کنی، حرفی نزنی که به خیلی‌ها بر بخورَد و کاری نکنی که صدمه بخوری و مراقبت کنی که این آرامش به‌طور کلی در جامعۀ اسلامی حفظ شود. این سفارش امام صادق(ع) است.

خصوصاً امسال خیلی باید به «تقیه» توجه کرد/ اگر فرمایش امام صادق(ع) دربارۀ تقیه را رعایت کنیم، بسیاری از فتنه‌ها و مکاید دشمن از بین خواهد رفت

 • حالا این توصیه-به رعایت تقیه- چرا باید جزء آداب زیارت کربلا قرار بگیرد؟ چون شما در مسیر کربلا نباید درگیر شوید. اگر اصل کربلا را احیا کنیم، خود ِحق، باطل را از بین می‌برد؛ حتی گاهی اوقات بدون درگیری. کمااینکه خداوند می‌فرماید: «جاءَ الْحَقُّ وَ زَهَقَ الْباطِلُ إِنَّ الْباطِلَ کانَ زَهُوقاً»(اسراء/81) آن وقتی که مولای ما تشریف بیاورد و فرمان جهاد صادر کند که به‌جای خودش محفوظ است و آن وقتی که لازم باشد در خطوط مقدم با ایادی استکبار بجنگیم هم به جای خودش محفوظ است، ولی غیر از آن، وقتی برای زیارت می‌رویم، باید یک حالت احرام به خودمان بگیریم.
 • خصوصاً امسال خیلی باید به این تقیه توجه کرد. ما اگر این فرمایش امام صادق(ع) را رعایت کنیم، بسیاری از فتنه‌ها و مکاید دشمن از بین خواهد رفت.

امام صادق(ع): در مسیر زیارت کربلا از خصومت بپرهیزید

 • و بعد می‌فرماید: «باید در این مسیر، از هر چیزی که نهی شده‌اید، ورع داشته باشید و در مسیر زیارت کربلا باید از خصومت بپرهیزید؛ وَ الْوَرَعُ عَمَّا نُهِیتَ عَنْهُ وَ الْخُصُومَةِ»(همان) اینها آدابی است که برای این سفر ذکر شده است. در آداب ماه مبارک رمضان و در آداب حج نیز آمده است که باید از جدال و خصومت پرهیز کرد.
 • در روایات دیگر هم-دربارۀ آداب زیارت و مسیر کربلا- این موارد ذکر شده است: خشوع و تواضع به‌خرج دادن، کرامت نفس داشتن و پرهیز کردن از اینکه در بهره‌برداری از این ضیافت گسترده، زیاده‌روی شود. یک‌مقدار امساک در خوردن، جزء آداب این مسیر است. کمک به همسفرمان فقیر نیز جزء آداب این سفر است. همچنین امام صادق(ع) توصیه فرموده است که قبل از اینکه بخواهی از خانۀ خودت به قصد کربلا عزیمت کنی، روز چهارشنبه و پنج‌شنبه و جمعه را روزه بگیر(إِذَا أَرَدْتَ الْمَسِیرَ إِلَى قَبْرِ الْحُسَیْنِ ع فَصُمْ یَوْمَ الْأَرْبِعَاءِ وَ الْخَمِیسِ وَ الْجُمُعَةِ‏... وَ أَقِلَّ مِنَ الْکَلَامِ وَ الْمِزَاحِ وَ أَکْثِرْ مِنْ ذِکْرِ اللَّهِ تَعَالَى وَ إِیَّاکَ وَ الْمِزَاحَ وَ الْخُصُومَةَ ؛ کامل‌الزیارات/صص223-225) این را به کسانی که عزم سفر کربلا دارند بگویید که امام صادق(ع) توصیه فرموده است سه روز روزه بگیرید و بعد حرکت کنید.

میدان امام حسین(ع) تهران، محل مناسبی برای بدرقه و آغاز حرکت اتوبوس‌های زائرین است

 • اینکه مؤمنین برای بدرقۀ یک زائر کربلا جمع می‌شوند، در واقع توصیۀ امام صادق(ع) است(فَإِذَا أَرَدْتَ الْخُرُوجَ فَاجْمَعْ أَهْلَکَ وَ وُلْدَک‏؛ کامل‌الزیارات/223) سال گذشته پیشنهادی خوبی مطرح شد که زائرین کربلا-قبل از حرکت- به میدان امام حسین(ع) بیایند و حرکت خود را از این نقطۀ شهر آغاز کنند و مختصری هم اجرا شد. میدان امام حسین(ع) واقعاً زمینۀ بسیار مناسبی برای این کار دارد. خدا خیر بدهد کسانی را که یک میدانگاه برای امور فرهنگی درست کرده‌اند؛ آن‌هم به نام امام حسین(ع).
 • این یک سفر عادی نیست که اتوبوس مربوطه در ترمینال و در کنار اتوبوس‌های دیگر حرکت کند. بلکه خوب است هماهنگ کنند تا اتوبوس زائرین کربلا-مثلاً در روز جمعه- به میدان امام حسین(ع) بیاید و در آن مسیری که به سمت میدان شهدا است قرار بگیرد و از همانجا زائرین را سوار کند. و بدرقه کنندگان هم به میدان امام حسین(ع) بیایند و خداحافظی کنند و کسانی که التماس دعا دارند هم بدانند که در این روزها و ساعت‌های مشخص، تعداد زیادی زائر از میدان امام حسین(ع) به سمت کربلا حرکت می‌کنند و لذا می‌توانند بیایند و آنجا التماس دعا بگویند.

باید فرهنگ زیارت و به‌ویژه «فرهنگ زیارت اربعین» را بنیان‌گذاری کنیم

 • همچنین خواندن دعای سفر قبل از حرکت برای زیارت، توصیه شده است(وَ ادْعُ بِدُعَاءِ السَّفَرِ‏؛ کامل‌الزیارات/224) این را مسئولین فرهنگی می‌توانند هماهنگ کنند که این کار انجام شود.
 • حضرت در ادامۀ روایت فوق موارد دیگری از آداب زیارت کربلا را ذکر می‌کنند که خلاصه‌اش این است که زینت نکنید، یعنی در این سفر، به‌صورت تجملی حرکت نکنید، البته تمیزی و نظافت باید رعایت شود، ولی تجمل نباشد؛ این نظافت هم در آداب زیارت کربلا تصریح شده است. و بعد می‌فرماید: «وَ أَقِلَّ مِنَ الْکَلَامِ وَ الْمِزَاحِ وَ أَکْثِرْ مِنْ ذِکْرِ اللَّهِ تَعَالَى وَ إِیَّاکَ وَ الْمِزَاحَ وَ الْخُصُومَة»(کامل‌الزیارات/225) شوخی کردن نابه‌جا هم صحیح نیست؛ البته به‌طور کلی خوش‌مشرب بودن خوب است، ولی شوخی نابه‌جا و خصومت باید ترک شود.
 • ما به دنبال این هستیم که این زیارت اربعین، برای ما یک فرهنگ زیارت به ارمغان بیاورد. ما باید فرهنگ زیارت و به‌ویژه فرهنگ زیارت اربعین را بنیان‌گذاری کنیم. البته مقداری از آن، خودش شکل گرفته و یک‌مقدارش را هم خودمان باید شکل دهیم.

موکب‌دار عراقی: در اربعین، عاشق ایرانی‌ها شدم/ چه اشکالی دارد چند کلمۀ صمیمانۀ عراقی یاد بگیرید و در برخورد با آنها بیان کنید؟!

 • در اینجا یک خاطرۀ مهم از یکی از موکب‌داران محترم و شریف عراقی‌ خدمت شما عرض می‌کنم که بنده این را دو سال پیش شنیدم. ایشان می‌گفت: من قبلاً با ایرانی‌ها خوب نبودم. حتی وقتی ایرانی‌ها با کاروان‌هایی برای زیارت عتبات به عراق می‌آمدند، و من آنها را می‌دیدم، هنوز دلم صاف نشده بود. تا اینکه این پیاده‌روی اربعین پیش آمد. وقتی ایرانی‌ها را در مسیر پیاده‌روی اربعین دیدم، خیلی به آنها علاقه پیدا کردم؛ دیدم اینها چقدر خاکی و مهربان هستند، اینها هم مثل خود ما رفتار می‌کنند.
 • دقت کنید که بالاخره در مسیر این پیاده‌روی، مردم(عراقی‌ها) دارند به رفتارهای ما نگاه می‌کنند. چه اشکالی دارد که چند تا کلمۀ صمیمانۀ عراقی یاد بگیرید و در برخورد با آنها بیان کنید؟! این کار محبت‌ها را تقویت می‌کند. گاهی آدم دوست دارد خم شود و دست آن فرد عراقی دلسوز و بامحبتی که به زائرین اباعبدالله الحسین(ع) غذا تعارف می‌کند را ببوسد. البته فرهنگ‌ کشورها با هم فرق می‌کند. شاید در ایران اولین کاری که ما برای ابراز محبت انجام می‌دهیم، لبخند باشد. ولی آنها اولین کاری که انجام می‌دهند، کلمات بسیار محبت‌آمیزی است که به شما می‌گویند، ولی لبخند روی زبانشان نیست، لذا اگر معنای آن کلمات را ندانید، فکر می‌کنید که آنها هنوز شما را تحویل نگرفته‌اند.
 • آن موکب‌دار عراقی می‌گفت: «من در اربعین احساس بهتری-نسبت به ایرانی‌ها- پیدا کردم و الان عاشق ایرانی‌ها شده‌ام!» ایشان کلمات محبت‌آمیزی دربارۀ ایرانی‌ها به‌کار می‌برد، ولی نمی‌توانست توضیح دهد که چرا این اتفاق برایش افتاده است؟ می‌گفت: «من می‌دیدم که ایرانی جماعت، به اینجا آمده است دارد پیاده راه می‌رود، و در این راه خسته می‌شود؛ برخی با سختی و برخی هم با زن و بچه آمده‌اند...»

در اربعین باید خودمان را برای ابراز محبت به برادران عراقی آماده کنیم/ در آخرالزمان این ارتباط قویِ عاطفی بین مؤمنین، باید دیده شود

 • مهمترین دریافتی که مردم خونگرم عراق-که این بنیان عظیم پیاده‌روی اربعین را به‌ حقّ پی‌ریزی کرده‌اند و ما داریم از آنها پیروی می‌کنیم و پا، جای پای آنها می‌گذاریم- مهمترین دریافتی که  مردم عراق باید از ما پیدا کنند، محبت بی‌نظیری است که ما به آنها داریم و باید این محبت را ابراز کنیم. وصف یاران امام زمان(ع) طبق آیۀ قرآن این‌گونه است که می‌فرماید: «مَنْ یَرْتَدَّ مِنْکُمْ عَنْ دینِهِ فَسَوْفَ یَأْتِی اللَّهُ بِقَوْمٍ یُحِبُّهُمْ وَ یُحِبُّونَهُ أَذِلَّةٍ عَلَى الْمُؤْمِنینَ أَعِزَّةٍ عَلَى الْکافِرین»(مائده/54) در اینجا اول می‌فرماید که آنها نسبت به دیگر مؤمنین، فروتن و مهربان هستند و خاکسارانه برخورد می‌کنند و بعد می‌فرماید که نسبت به کافران سخت می‌گیرند.
 • در آخرالزمان این ارتباط قویِ عاطفی بین مؤمنین، باید دیده شود. ما که می‌خواهیم به سفر اربعین برویم، باید خودمان را در ابراز محبت به برادران عراقی آماده کنیم. خدا شاهد است که این ابراز محبت، آن‌قدر نور تولید می‌کند و آن‌قدر قدرت تولید می‌کند که حدّ و حساب ندارد. مبادا از ابراز محبت غفلت کنیم!

خواهش می‌کنم این سنّت قدیمی را احیا کنیم! / یک نوحۀ عربی زیبا برای تشکر از صاحبان موکب هنگام خداحافظی

 • پیشنهاد بنده این است که در این سفر اربعین، یکی از سنت‌های قدیم را احیا کنیم. قدیم‌ها وقتی دستۀ عزاداری به یک هیاتی وارد می‌شد، وقتی می‌خواست برود، می‌آمدند دمِ در و با نوحه‌هایی این دسته را بدرقه می‌کردند. مثلاً می‌گفتند: «سینه‌زنان شاه دین؛ خوش‌آمدید، خوش‌آمدید...» همین رفتار، یک محبت زیبایی ایجاد می‌کرد. من خواهش می‌کنم: یک نوحه‌ای به زبان عربی درست کنید که وقتی جمع شما حرکت می‌کند و به یک موکبی می‌رسد و غذا تناول می‌کند، موقع بیرون رفتن، این نوحۀ عربی را-برای خداحافظی با صاحبان موکب- خیلی کوتاه(در حدّ دو بیت) بخوانید و به سینه بزنید. تصور کنید که چه صحنۀ قشنگی خواهد شد! اشک‌شان جاری می‌شود. این برخورد با محبت و باادب واقعاً زیباست.

امسال باید فرهنگ‌سازی کنیم و آداب اربعین را پیاده کنیم/ اگر کسی نمی‌تواند بیاید، کمک‌ها و نذورات خودش را برای این سفر بدهد

 • ما امسال باید فرهنگ‌سازی کنیم و آداب اربعین را پیاده کنیم و راه بیندازیم. این آداب مثل خط‌کشی‌های خیابان است که روابط را تنظیم می‌کند.
 • در زمینۀ اربعین هر کسی هر کاری از دستش بر می‌آید انجام دهد. ما در طول تاریخ اسلام، نظیر چنین جمعیت باعظمتی را نداشتیم که مصداق «وَ مَنْ یُعَظِّمْ شَعائِرَ اللَّهِ فَإِنَّها مِنْ تَقْوَى الْقُلُوبِ»(حج/32) باشد. مردم را تهییج کنید و راهنمایی کنید که اگر کسی نمی‌تواند بیاید، کمک‌ها و نذورات خودش را برای این سفر بدهد. اگر خودتان هم نتوانستید به سفر اربعین بروید، بالاخره یک خرجی برای زائران اربعین بدهید. طبق روایات کسی که خودش نمی‌تواند وظیفه‌اش را انجام دهد و به زیارت برود، اگر خرجی فرد دیگری را بدهد، ثواب زیارت را خواهد برد. و ثواب‌های بسیار عظیمی برای خرجی که در مسیر زیارت امام حسین(ع) داده می‌شود ذکر شده است.

نکتۀ سوم: اگر روز قبل یا بعد از اربعین هم برسید، ثواب زیارت اربعین را خواهید برد/ این‌ پراکندگی برای جلوگیری از ازدحام، خوب است

 • یکی از نکاتی که در باب زیارت اربعین باید گفت این است که واقعاً علمای عراق- بنا به آنچه در میان مردم عراق به نقل از علما و حضرت آیت الله سیستانی مشهور است- به حق و به شایستگی اعلام فرموده‌اند که اگر می‌خواهید ثواب زیارت اربعین را ببرید، حتماً لازم نیست که روز اربعین بیایید. بسیاری از شیعیان عراق پنج یا هفت روز قبل از اربعین زیارت می‌کنند و برمی‌گردند. لذا اگر روز قبل و بعد از اربعین هم برسی و زیارت کنید و برگردید، هیچ ایرادی ندارد و از ثواب زیارت بهره‌مند شده‌اید. خصوصاً که امسال روز بعد از اربعین، پنج‌شنبه است و ثواب زیارت شب جمعه هم نصیب‌تان خواهد شد.
 • این‌مقدار پراکندگی خوب است و الا در بازگشت اگر همه بخواهند همان فردای اربعین برگردند، ازدحام عجیب و غریبی ایجاد می‌شود. کاروان‌دارهای محترم از همان اول برنامه‌ریزی کنند؛ هیچ اشکالی ندارد که فردای اربعین به کربلا برسند. چون باز هم به‌طور کامل ثواب زیارت اربعین را خواهند برد و جزء آن جمعیت باعظمت به‌حساب خواهند آمد.

نکتۀ چهارم: مقید نباشید حتماً دست به ضریح برسانید/ اگر در بین‌الحرمین ازدحام شدید بود، همان‌جا را ضریح به‌حساب آورید و برگردید

 • نکتۀ دیگری که خوب است مطرح شود، و در برنامه‌ریزی‌ها مدّ نظر قرار بگیرد این است که ظاهراً ما ایرانی‌ها خیلی مقید هستیم که وقتی به داخل حرم مطهر می‌رویم، حتماً دست به ضریح برسانیم و شاید بخواهیم به اندازۀ یک زیارت امین‌الله کامل هم کنار ضریح بایستیم! اینها تقیداتی است که ما از خودمان درست کرده‌ایم که انصافاً صحیح نیست؛ نباید کسی اذیت شود. البته معلوم است که اگر راه باز باشد، آدم جلوتر می‌رود.
 • حتی در روایات آمده است که وقتی برای زیارت می‌روید، اگر شلوغ بود و نتوانستید زیاد جلو بروید-مثلاً اگر در داخل صحن حرم هستید- همان‌جا را ضریح مطهر به‌حساب بیاورد. در ایام اربعین ممکن است تا بین الحرمین بروید و دیگر نتوانید جلوتر بروید؛ لذا همان‌جا را ضریح به‌حساب بیاورید و گریه و عزاداری خودتان را انجام دهید و برگردید. ضمن اینکه در سفر اربعین، همان لحظۀ اول که در این مسیر نورانی قدم بر می‌دارید، واقعاً یک حسّ و حال دیگری است؛ حسّ و حالی که گاهی در خودِ بقعۀ مبارکه هم ممکن است برای انسان پیش نیاید.

نکتۀ پنجم: نوحه‌های زمان اوج اقتدار با نوحه‌های دوران مظلومیت باید فرق داشته باشد

 • نکتۀ دیگر دربارۀ نوحه‌ها و روضه‌ها و محتوایی است که در این سفر می‌خواهیم از آنها استفاده کنیم. باید دست ذاکرین اهل‌بیت(ع) و مادحین و شاعران را بوسه زد که در این امر شریف خدمت می‌کنند. ولی باید توجه شود بالاخره الان که برای زیارت امام حسین(ع) می‌رویم، باید نوحۀ ما با نوحه‌هایی که 40-50 سال پیش خوانده می‌شد- آن زمان‌هایی که آرزو داشتیم به زیارت کربلا برویم- فرق داشته باشد. ما الان که در اوج اقتدار به زیارت می‌رویم، باید نوحه‌های‌مان با زمانی که در اوج مظلومیت به زیارت می‌رفتیم، فرق داشته باشد.
 • ما دیگر الان نباید این‌طور نوحه بخوانیم که «ای امام حسین(ع)، من آرزو دارم به زیارت کربلا بیایم!» بلکه باید بگوییم: «ای امام حسین(ع)، من این وظیفه را هرگز ترک نخواهم کرد» یا نباید بگوییم: «به من توفیق بده، یک‌بار به حرمت بیایم!» بلکه بگوییم: «ای امام حسین! من هر سال باید به حرمت بیایم، یک‌وقت این توفیق از من سلب نشود!»
 • ادبیات اقتدار امت اسلامی و ادبیات حماسی، بیشتر باید در زیارت اربعین جاری باشد. شما این جمعیت را نگاه کنید! اگر این جمعیت شما در تاریخ اسلام بود که ذره‌ای غبار غربت به دین نمی‌نشست. ما باید ادبیات خودمان را تغییر دهیم.

اقتدار امت اسلامی باید در اربعین دیده شود/ باید برای ظهور و انتقام خون امام حسین(ع) دعا کنیم

 • شما ببینید مزه و معنای اقتدار چقدر در این کلام ابالفضل العباس(ع) جاری است که-در نقلی هست در روز عاشورا- به امام حسین(ع) عرض کرد: «سینۀ من از این منافقین تنگ شده است، اجازه بدهید بروم انتقام خون شهدا را بگیرم؛ قَدْ ضَاقَ صَدْرِی وَ سَئِمْتُ مِنَ الْحَیَاةِ وَ أُرِیدُ أَنْ أَطْلُبَ ثَأْرِی مِنْ هَؤُلَاءِ الْمُنَافِقِین‏؛ بحار‌الانوار/45/41)
 • ما در این سفر باید اذن جهاد بگیریم، باید برای ظهور دعا کنیم. باید برای انتقام خون امام حسین(ع) دعا کنیم. این اقتدار امت اسلامی باید اینجا دیده شود، تا کسانی که زیارت اربعین می‌آیند، بگویند: «حسّ خوبی پیدا کردیم، و نه‌تنها برای امام مظلوم اشک ریختیم، بلکه احساس اقتدار امت اسلامی در وجودمان آمد» و آن ماجرای مظلومانۀ حج، و آن عروج مؤمنانی که نمی‌توانستند از خودشان دفاع کنند، واقعاً جبران بشود. ما باید این را مظهر قدرت اسلام قرار بدهیم، نه مظهر ضعف جامعۀ اسلامی.

در اربعین، روضه‌ها باید حماسی باشد /روضه‌های مقتدرانه باید خواند؛ روضه‌هایی که بوی حماسه می‌دهند

 • در اربعین باید روضه‌های مقتدرانه خواند؛ روضه‌هایی که بوی حماسه می‌دهند. مثلاً وقتی روضۀ حضرت رباب(س) خوانده شود، اگر خواستیم زبان حال بگوییم، این‌طور بگوییم که حضرت رباب عرض می‌کند: «یا اباعبدالله(ع)! سرت را بالا بگیر، علی اصغرم به فدای تو، اگر فرزند دیگری داشتم و علی اصغرِ دیگری داشتم، فدای تو می‌کردم...» اینها شبیه رجزهای مادران شهداست که الان در منطقه در همین مسیر پیاده‌وری با شما خواهند بود.
 • در اربعین، روضه‌ها باید حماسی باشد. شما آمده‌اید که بگویید: «یا زینب! دیگر غربت به پایان رسید» ما باید این را در روضه‌ها و نوحه‌های‌مان بگوییم که «غربت به پایان رسید».

نظرات

۰۹ آذر ۹۴ ، ۲۲:۲۴ دوستدار استاد پناهیان
سلام. زیارات و عزاداری هاتون قبول ان شاءالله . بنده خانوم هستم و شخصا اگر حاج آقا نکته ای رو در هر بابی بیان کنند، تلاش میکنم از جان و دل بپذیرم، مثل همین ترجیح به عدم حضور بانوان در پیاده روی اربعین. بخاطر اینکه:
قال امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام:
 "وَ لاَ یَحْمِلُ هَذَا اَلْعَلَمَ إِلاَّ أَهْلُ اَلْبَصَرِ وَ اَلصَّبْرِ وَ اَلْعِلْمِ بِمَوَاضِعِ اَلْحَقِّ؛ فَامْضُوا لِمَا تُؤْمَرُونَ بِهِ؛ وَ قِفُوا عِنْدَ مَا تُنْهَوْنَ عَنْهُ؛ وَ لاَ تَعْجَلُوا فِی أَمْرٍ حَتَّى تَتَبَیَّنُوا" 
بنظر شما صبر و بصیرت رو ما داریم یا استاد پناهیان؟ علم به مواضع حق بنظرتون آسونه یا سخته؟ من شخصا خودم رو اصلا در حدی نمیبینم که یه ذره بتونم مواضع حق رو تشخیص بدم برای اینکه در خودم صبر و بصیرتی نمیبینم ولی در علمای راستین اسلام که بنابر روایاتی افضل از انبیاء بنی اسرائیل (علی نبینا و آله و علیهم السلام اجمعین) هستند، این صبر و بصیرت خیلی بیشتر از ماست. به همین دلیل سعی میکنم به حرفشان گوش کنم و عمل کنم.

دل شکسته مارا بیش ازین نشکانید... مرررردی نیست که دنبالش بریم حداقل این رویایش را هم از ما نگیرید حاج آقا...التماس دعا
عرض سلام و ادب و ارزوی قبولی عبادات
با شروع حرکت زوار اقا اباعبدالله هرچند ما هم قلبهامون راهی کردیم اما کاش میشد شما بزرگوارانی که برای اربعین تشریف نبردین صحبتهای استاد در پیاده روی امسال،روی سایت میذاشتین تا بتونیم کمی با زوار اقا همراهی کنیم و مرهمی بشه به دلهای سوخته ما جامونده ها
این روزا خیلی دلگیره.... تو نمازخونه خوابگاه ما نصف شدن بچه ها تقریبا.... همه رفتن پیاده روی اربعین.... خوش به حالشون.... منم خودم برام مهم بود برم، اما به دلایلی نشد.... واقعا سعادت میخواد....

سلام 
چند روز پیش یکی از دوستانم تماس گرفت و گفتند دارن میرن کربلا ....فکر کردم با خانواده میرن ....فهمیدم بچه کوچکش همراه همسرش مانده و همسرش هم حال ندار.....
دوباره دیروز به بدرقه چند نفر رفتم ...خانمی بچه چهار پنج ساله  هنگام خداحافظی چه گریه ای راه انداخته بود...
واقعا هیچ قضاوتی نمیکنم ....ولی احساس میکنم این طور درست نیست .....
من پارسال در پیاده روی حضور داشتم ....
همانطور که حاج آقا فرمودند اگر کنترل نشود این توازن جمعیتی از بعضی جهات اصلا به مصلحت نیست ....

۰۶ آذر ۹۴ ، ۰۸:۵۷ مریم درفکی
سلام به همه عزیزانی که نظراتشون رو گذاشتند نمیدونم شما سخنرانی های استاد رو در تنها مسیر گوش کردید یا نه اما جواب سوال همه در این سخنرانی هاست من از مدت ها با وجود تنگدستی برای گرفتن گذرنامه و مخارج سفر اربعین دست به کار شدم تا به حال هم به این سفر نرفته ام اما با شنیدن حرف استاد پناهیان که در نگاه اول به مزاجم خوش نیومد ولی با نگاهی دوباره فهمیدم شاید این مبارزه بزرگ من با نفسم باشه اطاعت کردم الان هم همسرم رو فرستادم و خودم و بچه هام نرفتیم من کاری به درست و غلط نظرها ندارم من میگم ما اگه بخواهیم از یاران و عاشقان امام زمان باشیم باید قبل از آمدن حضرت یاد بگیریم دیگران را نمی شود با دل خودمان قضاوت کنیم در همان نظر اول گفتم شاید این سخن را نه خود امام زمان بلکه یکی از یاران حضرت که مسئول اربعین در زمان ظهور می شود بزند آیا باز هم میخواهید شکایت او را بکنید و برایش روایات را مرور کنید اینکه شبیه کار کسانی است که نامه برای آمدن حضرت دادند بعد هم با هزاران توجیه از یاری حسین(ع) جاماندند وبعد هم پشیمانی بی فایده!من برای درست و غلط بودن استاد این موارد را در نظر گرفتم بعد نرفتم 1-هزاران سخن از استاد که تا امروز گوش داده ام و همه و همه مطلق در مسیر یاری اسلام بوده 2-با اینکه خودم حوزوی ام اما میدانم تلاش های علمی و دینی استاد کجا و من کجا پس حتما ایشان چیز هایی را در این سخن شان لحاظ کرده اند که من نمی دانم 3-استاد چرا پارسال و سالهای دیگر این نظر را در سایتشان ندادند؟ پس اصل مشکل شان مال حضور خانم ها نیست شاید شرایط امروز تغییر کرده. ان شاالله از این به بعد آگاهانه تر رفتار کنیم .در ضمن من خودم نرفتم اما آداب اربعین که استاد از روایات درآورده بودند همراه زیارت اربعین چاپ کردم با همون هزینه سفرم که جمع کرده بودم و برای زائرین آقا ابا عبدالله فرستادم هر جا که اون کاغذ ها برن من هم حضور دارم اللهم عجل لولیک الفرج
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام زائر اربعین، کاش من همسفرت بودم،سلام من جامانده را به ارباب برسان،زیر قبه امام حسین علیه السلام حاجت مرا هم از ححضرتش بخواه،حاجتم چیست ؟ فقط یک جمله : آقا مرا برای صبح ظهور انتخاب کن

التماس دعای فرج
و اما پاسخ به این اظهارات :
واجب و لازم بودن زیارت امام حسین علیه السلام برای زنان وبانوان در روایات اهل بیت علیهم السلام 
۱ـ بانوی بزرگوار ومجلله ای است که بزرگان اهل حدیث در نگارش مهمترین مصادر وکتاب هایشان از روایات این بانوی عظیم الشان استفاده نموده اند. نام این بانو: (ام سعید أَحمَسیّه) است ، ایشان در روایتی می فرمایند: به خانه امام صادق علیه السلام رفتم وبه خدمت ایشان شرفیاب شده بودم که ناگهان کنیزم وارد شد و به من گفت: چهار پایی را برای شما کرایه کردم. (در این هنگام) امام صادق علیه السلام به من فرمودند: ای ام سعید، این چهار پا را برای چه کرایه کرده ای؟ قصد ونیتِ رفتن به کجا را داری؟  ام سعید میگوید: عرض کردم: میخواهم به زیارت مزار شهدا بروم. امام صادق علیه السلام فرمودند: چقدر این کار شما عراقی ها تعجب برانگیز است! حاضرید برای زیارت شهیدان، سفر طولانی را بپیمایید, اما سید وسالار شهیدان را رها نموده اید وبه زیارتش نمیروید!!! ام سعید میگوید: من به امام صادق علیه السلام گفتم: سید و سالار شهیدان کیست؟ امام صادق علیه السلام فرمودند: امام حسین علیه السلام, ام سعید میگوید: من به ایشان عرض کردم: من زن هستم! (وبه همین دلیل نمیتوانم کربلا بروم), امام صادق علیه السلام فرمودند: هیچ اشکالی ندارد که زنانِ همانند تو به (کربلا و) زیارت ایشان روند. عرض کردم: اگر ما به زیارت امام حسین علیه السلام رویم, چه ثوابی حاصلمان می‌شود؟  
امام صادق علیه السلام فرمودند: زیارت او برابر است با (ثواب) یک حج, ویک عمره, و دو ماه اعتکاف در مسجد الحرام, دو ماه روزه وبیشتر از آن ... (کامل الزیارات , صفحه ۲۴۲, باب ۳۷ , حدیث ۴) (ثواب الاعمال ص ۲۸۶ و ۲۸۷ حدیث ۳۴۷)
اسکن کتب :
http://s3.picofile.com/file/8224495692/KameAlZiarat1.png
http://s6.picofile.com/file/8224498392/SavabAlAamal.png
۲ـ ام سعید میگوید: امام صادق علیه السلام به من فرمودند:
ای ام سعید, آیا به زیارت امام حسین علیه السلام میروی؟عرض کردم: بله.امام صادق علیه السلام فرمودند: ای ام سعید به زیارت امام حسین برو, زیرا زیارت امام حسین هم بر مردان وهم بر زنان واجب است. (کامل الزیارات ، صفحه ۲۶۰ باب ۴۳  حدیث ۴).
اسکن حدیث:
http://s6.picofile.com/file/8224587326/KameAlZiarat2.png
۳ـ در کتاب شریف و مهم (کامل الزیارات) بخش و بابی است به این نام:{الباب الثالث و الأربعون إن زیارة الحسین‏ ع فرض و عهد لازم له و لجمیع الأئمة ص على کل مؤمن و مؤمنة}.باب چهل و سوّم: وجوب زیارت حضرت امام حسین علیه السّلام بر هر مرد و زن مسلمان, و عهد و فرض بودنش برای آن جناب و جمیع ائمه صلوات اللَّه و سلامه علیهم
۴ـ مرحوم ابن قولویه قمی در مقدمه این کتاب تمام رواتی را که از آنان حدیث نقل کرده توثیق کرده و گفته است  که همه احادیث را از ثقات و افراد مشهور در علم حدیث نقل کرده و از نقل حدیث از افراد ضعیف و غیرمعروف خودداری کرده است پس مناقشه ای سر احادیث نیست و همه احادیث این کتاب صحیح هستند.
۵ـ در کتاب شریف ومهم (وسائل الشیعة) نیز بخش وبابی است به این نام:
{(باب) ۳۹ بَابُ اسْتِحْبَابِ زِیَارَةِ النِّسَاءِ الْحُسَیْنَ ع وَ سَائِرَ الْأَئِمَّةِ ع وَ لَوْ مِنْ سَفَرٍ بَعِید}.باب سی ونهم: مستحب بودن زیارت امام حسین و دیگر امامان ع برای زنان وبانوان اگر چه (مستلزم) سفر طولانی باشد.
۶ـ (عمل به سیره حسینی) امام حسین علیه السلام با زنان وفرزندانشان به کربلا رفتند ویکی از اهدافشان آموزش آیندگان بود که به معیت خانواده کربلا آیند.
۷ـ حضرت زینب کبری سلام الله علیها و بانوان اهل بیت علیهم السّلام پایه گزاران زیارت اربعین حضرت سیدالشهدا بودند، زیرا در مسیرشان به دو راهی کربلا ومدینه، امام سجاد علیه السّلام نظر حضرت زینب را نسبت به زیارت اربعین ترجیح دادند. پس برخلاف نظر عده ای طبق دستور اهل بیت زیارت قبر مولایمان حسین علیه السلام بر همه واجب است و اهل بیت فرقی بین زن و مرد قائل نشدند و بر حضور همه در زیارت قبر امام تاکید کردن.یا حسین علیه السلام
پاسخ:
با سلام و تشکر،
1- متشکر به خاطر روایتهای زیبایی که گذاشتید.
2- اگر مطلب استاد را با دقت مطالعه فرمایید، با این احادیث منافاتی ندارد.
3- توصیه های دینی همگی دارای اهم و مهم هستند. به عنوان مثال در زمان بعد از صدام که ناامنی در عراق بود، آیت الله بهجت صریحاً سفارش می فرمودند که آقایان زیارت بروند، ولی بانوان نروند.
موفق باشید.
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام زائر اربعین،سلام من جامانده  را هم به ارباب برسان و حاجت مرا زیر قبه امام حسین علیه السلام بخواه ، حاجتم چیست ؟ فقط یک جمله : آقا مرا برای صبح ظهور انتخاب کن
 التماس ذعای فرج
        زائر کرببلا گفت خداحافظ و رفت                   دل من پشت سرش کاسه ی ابی شد و ریخت
استاد گرامی از راهنمایی شما بسیار ممنونیم و از شما و همه ی زائران اقا اباعبدالله التماس دعا داریم.
سلام،میتونم خواهش کنم لطفا حاج اقا پناهیان دلیلشونرو واضح بیان کنند که اینهمه بحث نشه؟خیلی خوب میشه ها!!!خوب شاید خیلی ها احتیاج به دلیل دارن!!!نظر خود حاج اقا پناهیان چیه خوب؟ در این مورد؟خوب چرا سخت میگیرد؟مثل همون دوستی که فرمودن ما میریم ولی به شدت طبق گفته حاج اقا پناهیان مراقبت میکنیم،خوب!!!!اینکه دیگه بحث نداره که!!!برید به شدت مراقبت کنید،حاج اقا پناهیان نگفتند که نریم!!!!اگه باید نمیرفتن خانمها ،مطمین باشید که واضح میگفتند که نرید،رودربایستی که ندارند با کسی!!!!حالا بابا،مارو هم مجبور نکردند که،چه قدر سخت میگیرم،بابا برید،اصلا همه خانمها برن!ای بابا!!!البته من خودمم دعوا داشتمها!اول با خودم هستم البته!!!ولی خوب حاج اقا بنده خدا فقط نظرشونرو گفتن!!!ما چرا اینهمه،یعنی من چرا اینهمه قاطی کردم؟
۰۲ آذر ۹۴ ، ۱۹:۲۶ فاطمه سادات
سلام علیکم

باتشکر از توصیه استاد پناهیان مبنی بر غلبه نداشتن حضور خانم ها در پیاده روی اربعین، با توجه به اینکه من قبلا اربعین رفته بودم و نکته ای که استاد فرمودند ،مسئله محرم نامحرمی واقعا بجا بود.
سلامی دوباره،اینقدر گفتید خانمها نیان،که 1000000ریزش داشتیم نسبت به پارسال،خوب شاید به خاطر همین باشه،لااقل در اخبار شبکه یک عنوان بشه این موضوع،که حسودای عالم یه فکر دیگه نکنن،خیال خام نکنن!!!500هزار نفرم که کاهش اجباری خودمون داریم انجام میدیم!!!1000000 خیلیه!!!!یعنی واقعا به خاطر چی کاهش داشتیم؟به خاطر پول؟
سلام به خانمهای شاکی وهم درد!!!!راستش من تصمیم گرفته بودم که اربعین نباشم کربلا،ولی انگار نباید تا پایان اربعین به کانال استاد سر بزنم!!!چون هی خودمرو متقاعد میکنم،هی با دیدن پیامهای استاد پناهیان دلم خون میشه!مخصوصا مستند معبر که دیگه اخرش بود!!!!اون خانمهارو دیدید که یکیشون استرالیایی بودواون یکی یادم نیست،من با دیدن اونا جانم به لبم امد!!!درواقع کلا حسودی کردم!!!تو دلم گفتم خوب با انصافها لااقل از خانم مستند پخش نکنید!!!ای بابا!!!چرا؟دلیلش چی بود؟!!!نمیشد؟حتما باید خانم بودن؟اینطوری بود که من دیگه تصمیمم عوض شد،به خدا رفتم چندتا از شرکتهای حج وزیارت،ولی دیگه انفرادی داشتن میفرستادن!!!نتونستم اسم نویسی کنم!دلم برای مادرم سوخت!!!خواهشا،از خانمها کلیپ پخش نکنید!!!
سلام اگه زنی به جنگ برود یک نیرو  برای جنگ است ولی همان زن بماند و فرزندانی تربیت کند چند نیرو میشود یعنی ادامه راه با زنان است
به شبنم:

نه عزیزم؛ چیزایی که من گفتم فقط نظر شخصی نیست و حتما مطمئنم که میگم....

یه کم تفاوت زاویه دید، نظرات و جملات رو 180 درجه برعکس می کنه. درستش همینه که گفتم....

سلام استاد پناهیان پزرگوار سمعاً و طاعتا من به عنوان یک خانم در پیاده روی اربعین علیرغم آرزوی دیرینه ام برای این کار شرکت نکردم چون توصیه شما بود و حتما هم این توصیه بی حکمت نبوده ولی استاد خودتون باید نایب الزیاره ما باشید . التماس دعا در پناه حق و امام حسین باشید .
بسیار حرف استاد عالی بود....واقعا خیلی از خانمها که پارسال رفتند به علت ازدحام جمعیت وهمون دقت نداشتن با اقایون خیلی برخورد داشتن که شاید رضایت ابی عبدا...در این نباشه...,وبرخی از خانمهایی که پارسال رفتن بخاطر همین امسال دیگه عازم سفر نشدند....مگه اینکه بایک بلد خوب  برند تامشکلی پیش نیاد.یاعلی
سلام 
من عکس چادر ولباسی که برای حضرت رقیه درست کردم وگیره مو هایی که برای دختران عراقی درست کرده بودیم برای شما فرستادم  به ایمیلتان 
برای کار فرهنگی لطفا به اقای پناهیان نشان بدهید نظر بدهند ماهم  در اربعین هستیم انشالله 
پاسخ به Gemma:

خیلی واضحه که زن و مرد باهم فرق دارن .... باید زاویه نگاه مون رو باز تر کنیم , اینکه فلسفه و حکمت دستورات و به 

به سادگی یک چیزی که خودمون می فهمیم قرار بدیم(مثلا بگیم اینکه به زن گفته شده توی جنگ شرکت نکنه فقط به خاطر 

اینه که با نامحرم برخورد نکنه ) ؛ آیا طرز فکر درستی است؟

چه دلیلی دارید برای اثبات حرفتون؟…


در ضمن حرف ""همراه"" رو نقد کردید و معتقید که فرقی بین زن و مرد نیست در ماجرای رزمایشی شدن پیاده روی اربعین اما اندکی تامل می رساند که فرقی هست.... این ماجرا وابسته به نگاه مخاطب بیرونی ما یعنی دشمن است لذا نگاه دشمن در تحلیل ما موثر است... آیا امروز نگاه دنیای غرب به زن رزمنده بودن است؟ ... کاری به حرف ها و مزخرفات فمنیستی آنها ندارم که دروغ و فریبی برای بهره کشی بیشتر از زنان است ... در واقعیت نگاه کنید که نگاه آنها به زن چگونه است... حالا اینکه تعداد زنان بر مردان غلبه کند چه جلوه ای در بیرون خواهد داشت؟… 
عجیب است که تفاوتی بین مرد و زن نمیبینید … اساسا پس چرا خداوند دو جنس خلق کرده است از انسان؟…
من فکر می‌کنم حرف آقای پناهیان منافاتی با «اصل» مشارکت خانم‌ها نداره. نمی‌دونم چرا با مسئله احساسی برخورد می‌کنیم.
بیان ایشون مبتنی بر یک اصله و اون اینه که زیارت اربعین نوعی نمایش اقتدار در مقیاس بین‌المللیه.
اگر این اصل رو بپذیریم، خیلی طبیعیه که باید در هرچیزی که «ممکنه» این اقتدار رو به مخاطره بندازه با احتیاط برخورد کنیم.
دقت کنید که یکی از خطرات این پیاده‌روی که البته همه با جان و دل قبول کردن و راه افتادن، «احتمال» حمله تروریست‌هاست.
تصور کنید اگر اغلب جمعیت رو کودکان، مردان بسیار پیر یا بسیار کم توان، خانمها (ویا هر قشر دیگری که آسیب‌پذیرتر هستن) تشکیل بدن، میزان هزینه ناشی از این حمله چندین برابرخواهد بود و حتی دهها برابر هزینه واقعی، برد تبلیغاتی منفی خواهد داشت و ممکنه تا مدت‌ها نشه مجددا این راهپیمایی رو با شکوه مورد نظر برگزار کرد.
بهتره به‌جای حال و هوای معنویمون دریک سفر پیش رو، به امکان برگزاری بلندمدت‌ این همایش توجه کنیم. من به عنوان یک خانم، در نقاط مختلف دنیا تنها سفر کردم و زندگی کردم. تجربه کوهنوردی‌ها و سفرهای با سختی بالا مثل کمبود غذا، نبود جا و ... رو هم دارم. تصور می‌کنم که از پس پیاده‌روی اربعین به لطف خدا برمیام. اما اینجا فقط شخص من، توان جسمی من وقدرت معنوی من مطرح نیست.
طبیعیه که اگر در شرایط ناگوار (که احتمالش در این سفر کم نیست) من مورد تهاجم یک مرد قرار بگیرم، شکست‌خورده و آسیب‌پذیر خواهم بود. به همین خاطر طبق حرف آقای پناهیان ابتدا دقیقا بررسی می‌کنم و شزایط رو می‌سنجم. و تنها اگر توان مراقبت کامل داشته باشم براه می‌افتم.
این حرکت خودم رو هم چه نهایتا  به رفتن منجر بشه و چه نشه ، به امام مظلوم و ادامه پیاده‌روی اربعینش تقدیم می‌کنم.

ببخشید در ادامه ...بالاخره افراد نظرات مختلفی میدن
با سعه ی صدر و تامل بیشتری برخورد کنیم

با عرض سلام

سمعا و طاعتا , با اینکه عاشق رفتنم  اما محکم و استوار  اینجا می مانم، ...می مانم تا  تربیت کنم  پیش مرگان اهل البیت (ع) را و از بلندای گودال  تماشا کنم نسلی رو  که جان نثاران قتلگاه حسینی باشند، دلم می خواهد بمانم ....در خیمگاه  زینب(س)، فدا کنم  مردان حرمم را! هر چه دارم را ! همه هستی ام  را ! .... و دخترکانم را ،نذر  تربیت شیر مردان اربعین کنم... نذر "سلم ٌ لمن سالمکم  و حرب و لمن حاربکم حسین"  ....نذر اطاعت بی چون و چرای  حسین،  نذر ولایت مهدی موعود

انشالله می آییم  چون باید بیاییم آقای پناهیان به عنوان یک داسوز نظر خودشون را گفتند و ما به همان دلیل که زینب (ع) همراه برادر راهی شد راهی می شویم. باید برویم وظیفه ماست.
اتفاقا من چند روز پیش می خواستم تو این سایت همینو بپرسم که حضور خانم ها تو این تجمع (از نظر دینی)بهتره باشه یا نه.... دلیلم هم این بود که حضور خانم ها تو هر تجمعی براشون (برای اوج حالات نزدیکیشون به خدا و سایر این قبیل مسائل) به ضرره (مگر وقتی که خیلی واجب باشه).... اگر میشد تجمع راهپیمایی خانم ها و آقایان رو جدا کنند، خیلی خوب بود و به نظر من مشکلی نبود. اما غیر از این مورد، نمی دونم آقای پناهیان از چه نظری می گن اینکه خانم ها نباشند به مصلحته؟! اگر حضور زنان بیشتر از مردان بشه اشکال داره؟؟؟!!!!!!!!!! اصلا هم اینطور نیست....

به همراه:
"زمایش جهانی برای اسلام و لرزه به تن دشمنان" رو فقط آقایون می تونن انجام بدن؟!!! متاسفم برای طرز فکر امثال شما (که البته زیاد هم هستید).... این مسائل فقط به ایمان حقیقی بستگی داره و بس.

به رسا:
فقط میتونم بگم حالم از حرفاتون بد شد. خیلی ها مثل شما برداشت خودشون رو از دستورات اسلام دارند، در حالیکه اصلا این طور نیست.... اینکه زن نباید (در حالت کلی) تو جنگ شرکت کنه، فقط به خاطر اینه که با نامحرمان درگیر نشه و مشکلی از نظر اختلاط با نامحرم و امنیتی براش پیش نیاد. و وقتی قراره فقط یک جنسیت بجنگه، مسلما زنها نباشند بهتره. و این هیچ ربطی به چیزهایی که شما گفتید نداره.

به هر حال من از اول می دونستم دیدگاه آقای پناهیان یه چیزی تو این مایه هاست، و اگر خودم به دلیلی که ابتدا اشاره کردم، احساس نمی کردم که حضور تو این تجمع ها برای خانم ها با اشکالاتی همراهه، حتما شرکت می کردم. متاسفانه راجع به جهاد زمان ظهور هم حرفهایی زده میشه که اعصاب انسان رو به هم میریزه. اینکه گفته میشه در زمان ظهور به همه مومنین، البته مردان (تأکید میشه روی مردها) قدرت 40 مرد جنگی داده میشه. یکی نیست بگه اولا قدرت با نیروی بدنی فرق داره. اگر منظورتون نیروی بدنیه، که هیچ. اما اگر منظور قدرته (که هم میتونه تو جسم بروز کنه و هم توی روح)، این فقط به ایمان و انسانیت ربط داره و به همه می تونه داده بشه. قدرت (نه نیروی بدنی) چیز مهمیه و همه میخوان. چطور شما تو خیلی روایات، رجل رو انسان ترجمه می کنید...، اما اینجا که می رسه به میل خودتون شاید (یا اگه از منبع معتبری هست بگید) مرد ترجمه اش می کنید؟! حالا ممکنه واقعا هم در این مورد منظور زنان نبوده باشند (ممکنه)، اما اینکه شما فوری اینطور نتیجه می گیرید، خیلی بده....
در مورد قدرت توضیح اینکه توی حدیث معراج هم هست (نقل به مضمون) که اهل آخرت افرادی هستند که ممکنه در حالت عادی رنگشون زرد و لاغر و .... باشند و با بادی به زمین بیفتند، اما در میدان جهاد چه قدرت نمایی می توانند بکنند.... بعضی از شما حتما از اونهایی هستید که فکر می کنید اگر مثلا حضرت زینب سلام الله علیها میشد توی جنگ شرکت کنند، تعداد کمتری از سپاه دشمن رو نسبت به اونچه سایر شهدا کشتند، می کشتند! در صورتی که نه تنها کمتر نمی کشتند، بلکه بیشتر هم بود، چرا که هر کس به میزان ایمانش در میدان جهاد قدرت نمایی می کنه (جهاده،نه جنگ و دعوای معمولی....). امیدوارم توضیحاتم کافی بوده باشه. هر چند گفتن این حرفها جز برای اهلش اشتباهه.... فقط مدتها بود که اینطور مسائل رو می خواستم تو این سایت عنوان کنم....
اصلا این چیزها زن و مرد نداره. آمادگی برای انجام هر جهادی رو همه به میزان ایمانشون از درون دارند، و فقط وقتی موقع عمل می رسه، بر اساس عقل مثلا (یا دستور امام زمان (عج)) خانم ها نمی رن جلو. معنی نداره که از الان تقسیم بندی جنسیتی می کنید....

لطفا برنامه های نجف و بین راه و کربلا رو اطلاع بدید...منبرای حاج آقا اونجا حال و هوای زیارتو صدبرابر میکنه

لطفا برنامه های نجف و بین راه و کربلا رو اطلاع بدید...منبرای حاج آقا اونجا حال و هوای زیارتو صدبرابر میکنه

سلام
آقا دو بیتی عاشقونه برای خدام امام حسین علیه السلام، برای موکب دارا پیدا نشد؟! چی بگیم بشون؟! داریم میریما! زودتر یه چیزی بگه یکی لطفا!
واقعاتعجب میکنم ازکامنت ها
نظراستادمحترمه
ولی فتوا که نیست ک شمااینطورمیکنید !!
کجااقای پناهیان گفتن خانمها نرن؟؟؟؟
روی جمله هاشون فکرکنید
منظورشون ک نیست ک نرن
واقعاتعجب میکنم خانمی ب خاطرحرف اقای پناهیان نره!!!
من خودم ازاراتمندان استادم 
جبهه نگیرید
۲۷ آبان ۹۴ ، ۱۴:۲۶ علی اکبر درخشنده
سلام علیکم 
پیرو پیشنهاد زیبای استاد برای نوحه ی مختصر تشکر در زمان رفتن از یک موکب ، و احیای یک رسم قدیمی و تاثیر گذار
این دو بیتی رو گفتم ، اگر امکانش هست خدمت استاد ارایه کنید اگر تایید نمودند این رو به جوانان معرفی کنند 

شکرا لکم یا ایها الاحبا
ندری مقامکم شینو فی الثری

خدمتکم ماجور،عندالحسین 
اباعلی یشفعکم فی الوری

با لحن حماسی سینه زنی خوانده شود 
۲۷ آبان ۹۴ ، ۱۱:۳۲ زینب السادات حسینی
با عرض سلام و خداقوت.با تمام احترامی که به نظرات و سخنان آقای پناهیان دارم واقعا از مصلحت ایشان برای نبود بانوان در اربعین حسینی دل آزرده شدم. بنده تجربه ی یک اربعین باکودکی یک ساله را داشته ام با وجود مشقات این سفر باز هم امسال راهی هستیم انشالله. اما من دوستانی دارم که با دو فرزند چندسالی است که راهی این حرکت عظیمند.در سال گذشته ما از حضور در بین الحرمین خودداری کردیم بخاطر همین ازدحامی که شما فرمودید.اما بی انصافی است که به خاطر مسائلی که میشود تا حدودی کنترل شود بانوان را از این سفر منع کرد... چرا به آقایان توصیه نمیشود که کمی مراعات کنند؟؟چرا با مسئولین مربوطه در نجف اشرف و بخصوص کربلای معلی صحبت نمیشود که تدابیر حداقلی برای جلوگیری از اختلاط را بیاندیشند و عملی نمایند.سخنان فراوانی دارم اما متاسفانه مجال مطرح کردنش در این اختصار نیست.فقط اگر مقدور است این سخنان اصلاح شود چراکه گروهی از آقایان چشمشان به دهان شماست و با این جملات مانع سفر همسرانشان میشوند و حتی بانوانی که با خواندن مطالب برخی مبنی بر انصراف از سفر شگفت زده شدم.به عنوان کسی که مباحث تربیتی را دنبال میکند میگویم:به نظر اینجانب سفر پیاده روی اربعین مدرسه ای تربیتی با پتانسیل های فوق العاده برای فرزندان و حتی خودماست.امیدوارم خداوند ما را لایق این سفر بگردان و فرزندان ما را به عنوان سربازان امام غریبمان بپذیرد. با تشکر از زحمات شما.یا زینب
من تا حالا اربعین نیومدم.بی عرضه بودم... اما حرف حاج آقا باعث نمی شه دلم آروم بشه. خیلی خانم ها اومدن و تونستن و مشکلی نبوده...
۲۶ آبان ۹۴ ، ۰۷:۴۷ زینب السادات حسینی
با عرض سلام و خداقوت.با تمام احترامی که به نظرات و سخنان آقای پناهیان دارم واقعا از مصلحت ایشان برای نبود بانوان در اربعین حسینی دل آزرده شدم. بنده تجربه ی یک اربعین باکودکی یک ساله را داشته ام با وجود مشقات این سفر باز هم امسال راهی هستیم انشالله. اما من دوستانی دارم که با دو فرزند چندسالی است که راهی این حرکت عظیمند.در سال گذشته ما از حضور در بین الحرمین خودداری کردیم بخاطر همین ازدحامی که شما فرمودید.اما بی انصافی است که به خاطر مسائلی که میشود تا حدودی کنترل شود بانوان را از این سفر منع کرد... چرا به آقایان توصیه نمیشود که کمی مراعات کنند؟؟چرا با مسئولین مربوطه در نجف اشرف و بخصوص کربلای معلی صحبت نمیشود که تدابیر حداقلی برای جلوگیری از اختلاط را بیاندیشند و عملی نمایند.سخنان فراوانی دارم اما متاسفانه مجال مطرح کردنش در این اختصار نیست.فقط اگر مقدور است این سخنان اصلاح شود چراکه گروهی از آقایان چشمشان به دهان شماست و با این جملات مانع سفر همسرانشان میشوند و حتی بانوانی که با خواندن مطالب برخی مبنی بر انصراف از سفر شگفت زده شدم.به عنوان کسی که مباحث تربیتی را دنبال میکند میگویم:به نظر اینجانب سفر پیاده روی اربعین مدرسه ای تربیتی با پتانسیل های فوق العاده برای فرزندان و حتی خودماست.امیدوارم خداوند ما را لایق این سفر بگردان و فرزندان ما را به عنوان سربازان امام غریبمان بپذیرد. با تشکر از زحمات شما.یا زینب
سلام,ممنون از زحمتهاتون,میخواستم بپرسم  یعنی اگر کسی و نداریم که از ما محافظت کنن ,نریم پیاده روی اربعین؟؟؟خواهش میکنم جوابم و بدین,ممنونم.
با عرض سلام و خسته نباشید و نشکر از زحمات بی دریغ حاج آقای پناهیان
امام حسین (ع( و یارانش جمعا 72 نفر بودند و 84 زن و بچه همراه ایشان بودند، در حالیکه خیلی توصیه کردند، این زن و بچه را با خود نبر، جایی که بیشترین سختی ها و زحمات بر خاندان پیامبر وارد شد، 
اتفاقا همین بانوان و بچه ها سبب حفظ و باقی ماندن کربلا شدند
و اتفاقا سنت اربعین هم ظاهرا از زیارت همین مخدرات شکل گرفت
چطور است که اینجا بچه و زن نباید باشد؟ 
روضه مورد علاقه اهل بیت از کربلا، روضه خانوادگی است یعنی وداع حسین )ع( با زینب )س(
اصلا انگار کربلا واربعین و هرچه به آن مرتبط است اوج مسائل خانوادگی است
چرا خانم ها و بچه ها نیایند؟
تحمل زحمت ها هم پای خودشان
ما ان شاءالله می اییم با مراقبت کامل
پاسخ به مگه داریم مگه میشه
اتفاقا همه مشکلات فعلی ما از همین کنکور و همینایی است که گفتین خواهشا مثل اون ها نکنیدش من خودم خانم هستم شما اگر واقعاااااا خانم باشید واقعا حس می کنید که اگر زن دنبال معرفت و کار و توانایی های خودش بره سرانجام به حکم دنیا و طبیعت و اون سنت هایی که خدا قرار داده بالاخره از پا در میاد .. در ظاهر هم نشون نده در باطن بالاخره از این تنهایی و برتری از درون شکست خورده است به خاطر این که بنابر آیات قرآن مردان هستند که عامل قیام خود زنان هستند برید این رو مطالعه و کنکاش کنید و خودسوت بهش برسید با تفکر .. خدا ما رو اینجوری خلق کرده که زن عامل رشد معنوی و برتری روحی مرد است و مرد عامل قوام و قوای خارجی زن اینه ترکیب اتمی در سایز انسان در مخلوقات خدا ... برید تفکر کنید بهش برسید
به بی نام
وااااااااا یعنی شما لان با این حکم خدا که جهاد بر مردان واجب است هم ناراحتید؟ مگر نه این که باید عبد باشیم؟ مگر نه این که در تاریخ اسلام اصلا بر اساس منش و تربیت اسلامی وظیفه طن این است که مرد رو آماده کنه و قدرت مند کنه برای عرصه های بیرونی و خارجی و جبهه ها و جهاد؟؟؟؟ مگر مادران شهدای ما این کار رو دقیقا انجام ندادند که این انقلاب پیروز شد به برکت همون خون ها ؟؟؟!! چرا سریع جبهه ای رو می گیرد و سخنی رو میگید که این فمنیسم ها حتی توی ما بچه مذهبی ها هم وارد کردند و منتشر کردند؟؟؟؟
سلام
من فکر می کنم یکی از دلایل ایشان برای این حرف هدفی است که از پیاده روی اربعین دنبال می شود در نتیجه بهتر است جمعیت غالب خانمها نباشند؛ چون یک رزمایش جهانی برای اسلام و لرزه به تن دشمنان اسلام است.
۲۴ آبان ۹۴ ، ۱۸:۰۱ زهرا سادات سید حسینی
سلام علیکم.
با حرفی که استاد پناهیان فرمودند دنیا بر سرم خراب شد ای کاش خیلی زودتر از اینها این حرف رو می زدند نه الان که دلمون رو کاملا آماده زیارت اربعین کردیم, از پارسال که زیارت اربعین رفتم روز شماری می کردم که امسال دوباره برم.دلم خیلی هوایی شده.
شما رو به خدا هرکس این پیامو می بینه و میره برا ما جا مونده ها هم دعا کنه.دلم شکست...
چجوری طاقت بیارم که اربعین ایران باشم، خدایا صبر و تحمل این فراق رو بده.
از همه چی باید محروم بشیم به خاطر زن بودن؟ تکلیف این دل ما که میخواد حرم ارباب رو ببینه چیه؟ همه ثواب ها رو میخواید اختصاص بدید به خودتون، گوش ما از این حرف ها پره، خدارو خوش نمیاد به خدا
سلام مریم جان،من هم خیلی شاکی بودم،شدیدا!!!ولی عصبانیتم فروکش کرد،نگران بودم که خودم فقط اینطوری بودم،فکر کنم حالا شما از من عصبانی تر هستی!!!!زمان ظهور حضرت که دیگه اصلا نمیتونیم بریم فکر کنم،چون اونموقع حتمن خود حضرت میخوان که نریم!!!الان اگه میتونستیم بریم که بهتر بود،من خیلی از خودم اعصابم خورد شد،چند بار رفتم اسم نویسی کنم ولی به خاطر گفته حاج اقا پناهیان این کار رو نکردم.چراشو نمیدونم خودم هم!!!
بخش‌هایی از این نظر که با * مشخص شده، توسط مدیر سایت حذف شده است
به به به به 
آفرین به شعور و درک بالای خانم های سرزمینم بخصوص خانم درفکی که هیچ حرفی برای گفتن نمیذارن. براستی که زن فهیم و با شعور مرد رو به معراج خواهد برد.
اللهم ارزقنا زیارت الکربلا
***** ****** ******* **** ** *** *** **
ممنون از بیان معنوی و استاد پناهیان
سلام
اگر کسی بخواهد همسر خودش رو همراه خودش ببرد چطور؟
این هم توصیه نمیشود؟
دلم جز هوایت هوایی ندارد...
التماس دعای بسیار
۲۲ آبان ۹۴ ، ۲۳:۴۱ مگه داریم مگه میشه
سلام یعنی چون ممکنه جمعیت خانمها غالب بشه خانمها نباید بیان؟چه ربطی داره؟خواهش میکنم مثل قضیه کنکور و دانشگاه نکنید بابا هرکی به اندازه معرفتش قدم در راه میذاره؟دستگاه امام حسین که مرد وزن نداره،خود من هرسال شوهرم رو راهی میکنم اگه من نرم اونم نمیره حالا کافیه این صحبت به گوشش بخوره دیگه هیچی آقای پناهیان خواهش میکنم عواقب این صحبت برای ماخانم ها گرون تموم میشه ها خیلی...
۲۲ آبان ۹۴ ، ۲۱:۱۴ زائری ازمشهد

سلام علیکم

من خانم هستم و در اربعین شرکت میکنم و همان طور که استاد فرمودند به شدت مراقبت میکنم

چون اگر امسال که هیچ برنامه ریزی برای زائرین آقانشده .خانمها اگرحذف بشن .جمعیت به شدت کاهش پیدامیکنه.

۲۲ آبان ۹۴ ، ۱۷:۰۸ خانم خانما
یه دفه ای بفرمایید حضور خانما قدغنه
واقعا که
من تا حالا فکر میکردم به خاطر خطزات احتمالی میگن خانما نیان
خیلی بی انصاف و بی مروتین
نه بابا بالاخره بعضی جاها هم حضور خانما مفیده؟تخفیف دادین 
سلام
از این نگاه تکلیف محور که فرمودید لذت بردم. به نظر می رسه این نگاه اگه جا بیفته خیلی از مشکلات حل بشه. خیلی خوبه که این هم مطرح بشه که شاید تکلیف خیلی ها ماندن در کنار پدر و مادرشان هست. خیلی ها باید بمانند و در ادارات پاسخ گوی مردم باشند، خیلی ها باید بمانند و به درسشان برسند که به دور از نگاهی احساسی نگاهی تکلیفی و وظیفه ای جایگزین شود تا در مواقع حساس نیز بهترین عملکرد ها از ما سر بزند.
نکته دیگر در مورد آن روایتی که گفتید:
 • امام صادق(ع) به یکی از دوستان خود فرمود: من شنیده‌ام برخی از مؤمنین هستند که دو سه سال بر آنها گذشته ولی به کربلا و زیارت امام حسین(ع) نرفته‌اند.-حضرت طوری این سؤال را مطرح کردند که انگار معنایش این است: مگر می‌شود یک چنین افرادی هم باشند؟! در حالی که حضرت خودشان خبر داشتند که وضعیت چگونه است- آن شخص پاسخ داد: آقا جان! خیلی‌ها هستند که این‌گونه هستند. حضرت فرمود: این افراد در روز قیامت چگونه می‌خواهند جواب پیامبر(ص) را بدهند؟!(یَا عَلِیُّ! بَلَغَنِی أَنَّ قَوْماً مِنْ شِیعَتِنَا یَمُرُّ بِأَحَدِهِمُ السَّنَةُ وَ السَّنَتَانِ لَا یَزُورُونَ الْحُسَیْنَ؟ قُلْتُ جُعِلْتُ فِدَاکَ إِنِّی أَعْرِفُ أُنَاساً کَثِیرَةً بِهَذِهِ الصِّفَةِ. قَالَ أَمَا وَ اللَّهِ لِحَظِّهِمْ أَخْطَئُوا وَ عَنْ ثَوَابِ اللَّهِ زَاغُوا وَ عَنْ جِوَارِ مُحَمَّدٍ ص تَبَاعَدُوا...... أَمَا إِنَّهُ مَا لَهُ عِنْدَ اللَّهِ مِنْ عُذْرٍ وَ لَا عِنْدَ رَسُولِهِ مِنْ عُذْرٍ یَوْمَ الْقِیَامَةِ؛ کامل‌الزیارات/296)
به نظر می رسه باید دقیق تر بیان بشه تا از نگاه تکلیف محوری خارج نشویم. شاید مخاطب این روایت ازاهالی خود کربلا یا نزدیک کربلا بوده باشند و هزاران نکته دیگه که باید در نقل حدیث مراعات کرد تا برداشت اشتباه و احساسی از حدیث نشود. مثلا ما افرادی مثل امام خمینی و آقای پهلوانی و خیلی از بزرگان اخلاقی را داریم که شاید در طول عمرشان دو یا سه بار بیشتر به کربلا نرفته باشند اما از مقامات عالیه برخور دار باشند. 
به نظر می رسه باید داستان های اویس قرن نیز در کنار این روایات نیز مطرح شود تا معلوم گردد که صرف زیارت معصوم ملاک نیست بلکه اجرای واجبات (مثل حقوق والدین و نماز و...) در اولویتند.

پاسخ:
با سلام و تشکر،
طبیعی است اگر کسی امر واجب و لازمی برگردن دارد که امکان تأخیر در آن نیست. باید ملاحظه آن را بکند. این نیاز به گفتن ندارد. مشخص است. اگر کارمند است، به گونه ای هماهنگ کند که کارمند دیگری در مدت نبودش کارها را انجام دهد. طبیعتاً چون عدۀ زیادی از مردم به اربعین می روند، مراجعه به ادارات خود به خود کمتر خواهد بود.
آقای پناهیان دیگه آب از سر ما گذشته اینجا دیگه آخرخطه حضور ما در اربعین فریاد و خشمی ایست کهدر طولسال فرو خورده ایم ازدحام و این حرفها چیه؟در راهپیمایی های انقلاب شما زنها را حذف میکردید چی باقی می ماند ازدحام هم بود اینجا هم همینه نصف جمعیت خانم ها اند حداقل پارسال که اینجور بود در کمال احترام با این حرف اصلا موافق نیستم.
سلام خدمت شما
تشکر فراوان از استاد و همه کسانی که در جمع آوری مطالب وپخش و...تلاش میکنند
میخواستم نظر استاد رو درباره بردن عکس امام خامنه به اربعین امسال بدونم؟؟؟
ببخشید این توصیه ی ایشون راجع به اینکه خانواده ها رو آقایون نبرن بر چه مبناییه؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!
واااقعا ممنون میشم جواب بدین
اگر عقل میگوید واجب است
پس این چه حرفیه که میزنن؟؟؟؟؟؟؟
۲۱ آبان ۹۴ ، ۲۱:۲۳ منتظراو 313
سلام.  با وجود ارادتی که به آقای پناهیان دارم ولی با این پیشنهادشون مخالفم....  به نظر شما خانمها از روی بیکاری  جونشون رو کف دست میگیرن تا برن پابوس اباعبدالله؟!
اگه خانمها نتونند الان توی این مراسم ها شرکت کنند، چطور باید نسل آینده از آقایان رو شیرمرد و فدایی امام زمانشون تربیت کنند؟
التماس دعا
۲۱ آبان ۹۴ ، ۱۹:۳۳ مریم درفکی
سلام ،چشم ما خانم ها برای بهتر اجرا شدن این حرکت عظیم نمی آییم اما تو رو به خدا نکنه ما رو از حرکت عظیم تر موقع ظهور آقا صاحب الزمان هم منع کنید از همین الان به فکر راهی برای اینکه خانم ها هم بتوانند در زمان ظهور در حرکت های میلیونی حضور داشته باشند باشید هر چند اگر فکری هم نکنید ما حضور در زمان ظهور رو مثل حجی که بر ما واجب شده میدونیم و شرکت میکنیم مثل همین الان که در حج واجب زن و مرد در کنار هم در مراسم حج شرکت میکنند (مگر این که خود حضرت ما را منع کند)و ما چون امروز استاد پناهیان را از نزدیکان آقا میدانیم نظر مستحبی ایشان را اطاعت می کنیم.
با عرض سلام و خسته نباشید و نشکر از زحمات بی دریغ حاج آقای پناهیان
امام حسین (ع( و یارانش جمعا 72 نفر بودند و 84 زن و بچه همراه ایشان بودند، در حالیکه خیلی توصیه کردند، این زن و بچه را با خود نبر، جایی که بیشترین سختی ها و زحمات بر خاندان پیامبر وارد شد،
اتفاقا همین بانوان و بچه ها سبب حفظ و باقی ماندن کربلا شدند
و اتفاقا سنت اربعین هم ظاهرا از زیارت همین مخدرات شکل گرفت
چطور است که اینجا بچه و زن نباید باشد؟
روضه مورد علاقه اهل بیت از کربلا، روضه خانوادگی است یعنی وداع حسین )ع( با زینب )س(
اصلا انگار کربلا واربعین و هرچه به آن مرتبط است اوج مسائل خانوادگی است
چرا خانم ها و بچه ها نیایند؟
تحمل زحمت ها هم پای خودشان

ارسال نظر

لطفا قبل از ارسال نظر اینجا را مطالعه کنید

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
بیان ها راهکار راهبرد آینده نگری سخنرانی گفتگو خاطرات روضه ها مثال ها مناجات عبارات کوتاه اشعار استاد پناهیان قطعه ها یادداشت کتابخانه تالیفات مقالات سیر مطالعاتی معرفی کتاب مستندات محصولات اینفوگرافیک عکس کلیپ تصویری کلیپ صوتی موضوعی فهرست ها صوتی نوبت شما پرسش و پاسخ بیایید از تجربه... نظرات شما سخنان تاثیرگذار همکاری با ما جهت اطلاع تقویم برنامه ها اخبار مورد اشاره اخبار ما سوالات متداول اخبار پیامکی درباره ما درباره استاد ولایت و مهدویت تعلیم و تربیت اخلاق و معنویت هنر و رسانه فرهنگی سیاسی تحلیل تاریخ خانواده چندرسانه ای تصویری نقشه سایت بیان معنوی بپرسید... پاسخ دهید...