۹۵/۰۷/۲۷ چاپ ایمیل و پی دی اف
دانشگاه امام صادق(ع) - درک زشتی ظلم‌های بزرگ

پناهیان: برخی آموزش‌های ما در مدارس، مانند بنی‌امیه است؛ کفر را آموزش نمی‌دهد!/ انسانیت حکم می‌کند هزار برابر کسی که به کودکی سیلی می‌زند، از رئیسجمهور آمریکا و فرانسه متنفر باشیم + صوت و فیلم

حجت‌الاسلام پناهیان در بخشی از سخنرانی خود در ششمین شب محرم 95 در دانشگاه امام صادق(ع) – مشروحش را می‌توانید اینجا(+) بخوانید- به اهمیت درک زشتی ظلم‌های بزرگ توسط سیاست‌مداران که در جهان فقر تولید می‌کنند اشاره کرد که این بخش را در ادامه می‌خوانید:

با ظالم به یک دختربچه تند برخورد می‌کنیم، اما با سیاست‌مدارانی که با تولید فقر گریۀ هزاران دختربچه را در می‌آورند تند برخورد نمی‌کنیم!

 • پاسخ دوم به اینکه چرا نمی‌شود به عقل و فطرت خودمان اتکا کنیم و باید برنامۀ خدا را اجرا کنیم این است که عقل و فطرت یک فرایندی را باید طی کنند تا رشد پیدا کنند، دین می‌آید این فرایند رشد را تسریع می‌کند!  امیرالمؤمنین(ع) می‌فرماید: پیامبران می‌آیند و دفینه‌های گران‌بهای عقل انسان‌ها را بیرون بیاورند «وَ یُثِیرُوا لَهُمْ دَفَائِنَ الْعُقُول‏»(نهج‌البلاغه/خطبه1)
 • ما خیلی از کارهای زشت را خودمان می‌فهمیم که زشت است مثلاً آدم می‌فهمد که اگر کسی به یک دختربچۀ کوچک از سر ظلم، سیلی بزند، خیلی نامردی است. آدم با فطرت خودش این چیزها را می‌فهمد. اما دین می‌آید که تو را رشد بدهد تا خیلی چیزهای دیگر را بفهمی! مثلاً یکی از چیزهایی که ما به سادگی نمی‌فهمیم- مگر اینکه خیلی آدم‌های درستی باشیم- این است که یک سیاست‌مدار ممکن است طوری عمل کند که هزاران بچه در خانه‌ها از شدت گرسنگی گریه کنند. اما معمولاً همان برخورد تندی که با آن فرد(که بچه‌ای را به‌ظلم، سیلی زده) داریم، با برخی از سیاست‌مداران پست‌فطری که فقر تولید می‌کنند نداریم.

انسانیت حکم می‌کند هزار برابر کسی که به کودکی سیلی می‌زند، از رئیسجمهور آمریکا و فرانسه متنفر باشید/ این خباثت به سیاست‌مداران غرب محدود نمی‌شود، بلکه به نخبگان و خواص جوامع غربی هم سرایت می‌کند

 • در روایت می‌فرماید: فاحش‌ترین و زشت‌ترین ظلم، ظلم به یک جامعه است که این کار سیاست‌مداران است(إِنَّ أَعْظَمَ الْخِیَانَةِ خِیَانَةُ الْأُمَّةِ؛ نهج‌البلاغه/نامه26) چرا بعضاً کرور کرور آدم از سیاست‌مدارانی که فقر تولید می‌کنند طرفداری می‌کنند؟ ما اگر فطرتاً زشتی و زیبایی را می‌فهمیم، خوب است رشد پیدا کنیم و همۀ زشتی‌ها و زیبایی‌ها را بفهمیم، رشد لازم است که آدم به اینجا برسد و این‌قدر سیاسی باشد! و الا کسی که رشد نکند، نادان باقی می‌ماند و فقط همین‌قدر می‌فهمد که «سیلی زدن به یک بچه، بد است»! عقل و فطرت باید این چیزها را هم بفهمد!
 • ریشۀ فقر در جهان، چیست؟ شما چه احساس نفرتی نسبت به سردمداران استکبار جهانی دارید؟ شرف و انسانیت حکم می‌کند که شما هزار برابر کسانی که به یک کودکی سیلی می‌زنند از رئیس جمهور آمریکا و فرانسه و انگلیس خبیث متنفر باشید؛ آنها با هزاران کودک، این‌کار را می‌کنند! این خباثت فقط به سیاست‌مداران غرب محدود نمی‌شود، بلکه به نخبگان و خواص جوامع اروپایی و غربی هم سرایت می‌کند، چرا آنان قیام نمی‌کنند و جلوی خیانت‌های مسئولان سیاسی کشورهای‌شان را نمی‌گیرند؟ نخبگان جوامع غربی چقدر رذالت دارند! چقدر پست‌فطرت هستند! چرا جلوی حمایت دولت‌هایشان از کشتار مردم سوریه و یمن را نمی‌گیرند؟

کسی که از تولید‌کنندگان جنگ در عالم تنفر نداشته باشد، انسانیت ندارد/ دین فطرت انسان را رشد می‌دهد تا از همۀ زشتی‌ها متنفر باشد

 • فطرت انسان‌ها ضد ظلم است و هرچه فطرت انسان بیدارتر باشد، بیشتر از ظالمان بزرگ متنفر خواهد شد. کسی که از تولید‌کنندگان جنگ در عالم تنفر نداشته باشد، از شرافت و انسانیت برخوردار نیست؛ هرچقدر هم به‌ظاهر احساسات و عواطف خوب انسانی داشته باشد، به‌درد طویله می‌خورد. چون او پست‌تر از حیوان است! تردید نکنید. امام صادق(ع) در تحف‌العقول می‌فرماید بدترین جای جهنم به کسی می‌رسد که جایگاه امامت را غصب کند، یا کسی که یک امام را انکار کند، سومین گروه که در این پست‌ترین جای جهنم قرار دارند نه منکرین امامند، نه غاصبان حق امام؛ بلکه سومین گروهی که در پست‌ترین جای جهنم قرار دارند کسانی هستند که برای این دو گروه ذره‌ای آدمیت قائل باشند! ذره‌ای آنان را مسلمان بدانند. (... وَ مَنْ زَعَمَ أَنَّ لِهَذَیْنِ سَهْماً فِی الْإِسْلَامِ؛ تحف العقول، 329)
 • کسی که یک مؤسسۀ خیریه درست کند تا دست چهارتا فقیر را بگیرد، اما با ریشۀ فقر کاری ندارد و از فقیرسازان جهان نفرت ندارد و «مرگ بر آمریکا» نمی‌گوید و از هرکسی که در عالم تولید فقر و جنگ می‌کند، نفرت نداشته باشد، نادان است. چون عقل و فطرت انسان باید این چیزها را بفهمد. و دین می‌خواهد عقل و فطرت تو را رشد دهد! دین می‌گوید: در همین حد باقی نمان!
 • حضرت امام(ره) می‌فرمود: «بهترین دعا از براى امثال رئیس جمهورى امریکا و نوکرهاى او مثل صدام، بهترین دعاها این است که خدا مرگشان بدهد، این دعا براى آنهاست. اگر مى‏خواهید نفرین کنید بگویید خدا حفظشان کند! براى اینکه هر روزى که بر امثال اینها می‌‏گذرد، جهنمشان بدتر مى‏شود»(صحیفه امام/21/47) امام(ره) یک عارف بی‌نظیر و یک انسان بسیار مؤدب بود، ولی ایشان دربارۀ آدم‌های-‌به‌ظاهر- خوبی که با سران استکبار مماشات می‌کنند، از کلماتی مثل عقرب و مار و افعی استفاده می‌کرد! 
 • دین می‌آید فطرت انسان را رشد می‌دهد؛ تا انسان از همۀ زشتی‌ها متنفر باشد؛ نه‌فقط زشتی‌های ظاهری و ملموس. دین می‌آید عقل انسان را رشد می‌دهد و می‌گوید برای اینکه فقرا در عالم توسعه پیدا نکنند، ریشۀ فقر را بکَنید! دین فوق‌العاده عقلانی است!

چرا آموزش و پرورش به بچه‌ها یاد نمی‌دهد که افراد ساکت در برابر ظلم، با ظالم محشور می‌شوند؟!

 • چرا آموزش و پرورش در دوران مدرسه به بچه‌های ما یاد نمی‌دهد که «اگر کسی در مقابل ظالم سکوت کند با ظالم محشور خواهد شد»؟! چرا ظالم‌های بین‌المللی را معرفی نمی‌کند؟ چرا بچه‌های ما را انقلابی بار نمی‌آورد؟ خنثی بودن(بی‌تفاوت بودن) به معنای عقلانی بودن یا فطری بودن نیست، بلکه شبیه حیوان بودن است.
 • می‌گویند: «شما بیایید برای جوان‌ها-در عرصۀ فرهنگ- یک کاری کنید که جوان‌ها غرب‌گرا نشوند!» در حالی‌که این‌را باید در مدرسه برای بچه‌ها جا می‌‌انداختید که چه کسانی دارند جهان را اداره می‌کنند؟ چه کسانی دارند جنایت می‌کنند؟ باید می‌گفتید: «همان کسانی که دارند در جهان جنایت می‌کنند، همان‌ها برای جوانان تولید سبک زندگی هم می‌کنند»

متأسفانه کارگزاران فرهنگی از نشان دادن خباثت دشمنان، غفلت کرده‌اند/ برخی آموزش‌های ما در مدارس، مانند بنی‌امیه است، کفر را آموزش نمی‌دهد!

 • شما باید به عنوان مسئول مدرسه، جنایت‌هایی که دارد در سوریه و یمن می‌شود را دانه دانه برای بچه‌ها توضیح می‌دادید، عکس‌هایش را می‌آوردی، آنجایی که انسان جریحه‌دار نشود احساساتش! نشان‌ می‌دادی می‌گفتی بچه‌ها اینها این‌جوری هستند! اینها اصلاً برای‌شان مهم نیست. و بعد هم مسببان اصلی این جنایات را که غربی‌ها هستند، به بچه‌ها معرفی می‌کردید. باید می‌گفتید که رؤسای جمهور آمریکا، نخست‌وزیر انگلیس، این تصمیم‌ها را گرفته‌اند.
 • چرا ما نباید خباثت دشمنان‌مان را به بچه‌ها بگویم؟! متاسفانه کارگزاران فرهنگی از نشان دادن خباثت دشمنان، غفلت کرده‌اند. امیرالمؤمنین(ع) می‌فرماید: تا دشمنان بشریت و دین و ایمان را نشناسید قرآن را نمی‌شناسید (وَ اعْلَمُوا أَنَّکُمْ لَنْ تَعْرِفُوا الرُّشْدَ حَتَّى تَعْرِفُوا الَّذِی تَرَکَهُ وَ لَمْ تَأْخُذُوا بِمِیثَاقِ الْکِتَابِ حَتَّى تَعْرِفُوا الَّذِی نَقَضَهُ...؛ کافی/8/390) امام باقر(ع) می‌فرماید: بنی‌امیّه اجازه دادند که مردم ایمان را یاد بگیرند و بفهمند ایمان چیست؛ اما اجازه ندادند که مردم بفهمند کفر و شرک چیست (إِنَّ بَنِی أُمَیَّةَ أَطْلَقُوا لِلنَّاسِ تَعْلِیمَ الْإِیمَانِ وَ لَمْ یُطْلِقُوا تَعْلِیمَ الشِّرْکِ لِکَیْ إِذَا حَمَلُوهُمْ عَلَیْهِ لَمْ یَعْرِفُوه‏؛ کافی/2/415)
 • بعضی از آموزش‌های ما در مدارس مانند بنی‌امیه است، کفر را آموزش نمی‌دهد! به ما قدیمی‌های ما یاد دادند گفتند تو کز محنت دیگران بی‌غمی، نشاید که نامت نهند آدمی!
 • دختر بچه را بسته به نرده، جلوی چشمش بابا و ننه‌اش را تکه تکه کرده(همه‌اش را هم فیلم گرفته)، بعدش دختر بچه‌ را آورده سرش را بریده، چرا؟ چون اسمش فاطمه است! همان زمان نخست‌وزیر خبیث دولت کثیف انگلستان می‌گوید ما به اینها کمک می‌کنیم! چرا از سر و روی جامعه نباید نفرت نسبت به دولت‌مردان خبیث استکبار بریزد؟ چرا؟
 • آن‌وقت از انگلستان مهمان آمده برای یک خانواده‌ای در ایران، نشسته‌اند آنجا با هم، بعد می‌بیند اینها پای ماهواره نشسته‌اند بی‌بی‌سی نگاه می‌کنند! گفته که شما چرا بی‌بی‌سی نگاه می‌کنید؟ گفته خب ما می‌خواهیم اخبار ببینیم، ببینیم چه خبر است؟ می‌گوید: در انگلستان ماها از پانزده‌ شانزده‌سالگی به بعد می‌فهمیم این بی‌بی‌سی همه‌اش دروغ می‌گوید، نگاه نمی‌کنیم، آن‌وقت شما نگاه می‌کنید؟
 • می‌دانید این ناشی از چیست این؟ ناشی از نادانی کارگزاران فرهنگی جامعه است که غفلت کرده‌اند از نشان دادن خباثت دشمنی که دارد به تو راه نشان می‌دهد! مسئولین و کارگزاران فرهنگی بسیاری‌شان آدم‌های بی‌دینی نیستند، نادانی است عزیز من!

نظرات

ارسال نظر

لطفا قبل از ارسال نظر اینجا را مطالعه کنید

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
دسترسی سریع سخنرانی ها درسنامۀ تاریخ تحلیلی اسلام تنها مسیر استاد پناهیان کلیپ تصویری استاد پناهیان کلیپ صوتی استاد پناهیان حمایت مالی بیان معنوی پناهیان عکس شبکه اجتماعی استاد پناهیان کانال آپارات استاد پناهیان
پرونده ویژه:سفرنامعه پیاده روی اربعین 95 پرونده ویژه محرم 96 استاد پناهیان مذاکرات هسته ای پناهیان
پرونده ویژه:#letter4u #LetterForyou نامه ای برای تو سخنان تاثیر گذار سوالات متداول همکاری با ما

آخرین مطالب

مطالب برگزیده

آخرین نظرات

بیان ها راهکار راهبرد آینده نگری سخنرانی گفتگو خاطرات روضه ها مثال ها مناجات عبارات کوتاه اشعار استاد پناهیان قطعه ها یادداشت کتابخانه تالیفات مقالات سیر مطالعاتی معرفی کتاب مستندات محصولات اینفوگرافیک عکس کلیپ تصویری کلیپ صوتی موضوعی فهرست ها صوتی نوبت شما پرسش و پاسخ بیایید از تجربه... نظرات شما سخنان تاثیرگذار همکاری با ما جهت اطلاع تقویم برنامه ها اخبار مورد اشاره اخبار ما سوالات متداول اخبار پیامکی درباره ما درباره استاد ولایت و مهدویت تعلیم و تربیت اخلاق و معنویت هنر و رسانه فرهنگی سیاسی تحلیل تاریخ خانواده چندرسانه ای تصویری نقشه سایت بیان معنوی بپرسید... پاسخ دهید...