۹۵/۰۱/۱۶ چاپ ایمیل و پی دی اف

کلیپ تصویری | از چی میترسی؟

این روش‌های خدا را دیده‌اید؟ مثلاً اینکه به هر کسی امید داشته باشی، خدا واگذارت می‌کند به همان. مثلاً می‌گویی: «فلانی پول داشت و می‌خواست به من قرض بدهد، لذا دلم دنبال او بود» خدا هم می‌‌گوید: «خُب برو دیگر! واگذارت می‌کنم به او!» بعد هم از آن‌طرف ملائکه را می‌فرستد و می‌گوید...

متن کلیپ:

می‌فرماید: «ما سلّطَ اللّهُ على ابنِ آدَمَ إلاّ مَن خافَهُ ابنُ آدَمَ»(میزان‌الحکمه/5486-کنزالعمال/5909) خدا هیچ‌کسی را بر انسان مسلط نمی‌کند مگر کسی را که تو از آن بترسی! تو از چه می‌ترسی؟ همان را بر تو مسلط می‌کند. خدا بدش می‌آید. [انگار دارد می‌فرماید:] «چرا از من نمی‌ترسی؟! فقط من هستم که به تو ضرر نمی‌رسانم! فقط من هستم که به نفع تو هستم! من هستم که تو را آرامش می‌دهم! من هستم که تو را در آغوش خودم می‌گیرم! از من نمی‌ترسی، آن‌وقت از که می‌ترسی؟!» لذا همان را به او مسلط می‌کند.

این روش‌های خدا را دیده‌اید؟ مثلاً اینکه به هر کسی امید داشته باشی، خدا واگذارت می‌کند به همان. مثلاً می‌گویی: «فلانی پول داشت و می‌خواست به من قرض بدهد، لذا دلم دنبال او بود» خدا هم می‌‌گوید: «خُب برو دیگر! واگذارت می‌کنم به او!» بعد هم از آن‌طرف ملائکه را می‌فرستد و می‌گوید: «این فلان‌فلان‌شده را پولش را بگیرید، دل مردم را به خودش بسته است!» بعد وقتی شما به سراغ او می‌روی و می‌گویی آقا وام(قرض) می‌دهی؟ می‌گوید: «ندارم! به خدا یک شکستی به کارم افتاده که همه‌چیز خراب شده!» بعد شما برمی‌گردی و می‌گویی: «خدایا! درها بسته شده!» می‌گوید: «حالا برو، شاید یک درِ بازِ دیگری پیدا کنی! تو که این‌کاره هستی، همه‌جایی! برو دیگر...»

ملائکه دلشان می‌سوزد و می‌گویند: «خدایا! به این بدبخت نگاهی کن» خدا می‌گوید: «نه، دو دقیقه دیگر، یک فکری به ذهنش می‌رسد، یا یک درِ نیمه‌باز می‌بیند و رها می‌کند و می‌رود! شما صبر کنید، هنوز به ذهنش نرسیده» بعد می‌گویی: «راستی بروم به فلانی بگویم! خدایا باشد، الآن من برمی‌گردم!» بلند می‌شود و می‌رود. خدا هم می‌فرماید: «برو حالا!»

وقتی طرف گفت: «من به تو وام می‌دهم» تو برگرد و بگو: «خدایا! همه‌اش در دست توست؛ اینها هیچ‌کاره هستند.» البته از آن شخص هم تشکر کن، ولی -در اصل- از خدا تشکر کن.

یک ریشۀ ترس، قطع ارتباط با پروردگار عالم است. ریشۀ دوم ترس هم محبت و علاقه است. اگر دنیا ‌را دوست داری، ترسو بار می‌آیی. تا وقتی که حب‌الدنیا در دلت هست، این ترس هم هست. می‌خواهید روایت هم برایتان بخوانم؟ امام صادق(ع) می‌فرماید: «یَا هِشَامُ مَنْ أَحَبَّ الدُّنْیَا ذَهَبَ خَوْفُ الْآخِرَةِ مِنْ قَلْبِهِ»(تحف‌العقول/399) کسی که دنیا را دوست داشته باشد، خوف از آخرت از قلبش می‌رود. پس خوف چه چیزی می‌ماند؟ خوف دنیا.

هرچه را دوست داشته باشی، می‌ترسی(که از دستش ندهی). وقتی دیدی که زیاد داری می‌ترسی، برگرد-به خودت- بگو: «من چه چیزی را زیاد دوست دارم؟» مثلاً آبرویت را دوست داری؛ آن‌وقت از بی‌آبرویی می‌ترسی. اصلاً بی‌خیالِ آبرو؛ آبرو دست خداست، نترس! می‌گوید: «نه آخر خیلی آبرویم را دوست دارم» از آبرویت نترس! در دست خداست! او آبروی تو را حفظ می‌کند.

برای از بین رفتن ترس چه‌کار کنیم؟ ترس خیلی زشت است. ترس یکی از زشت‌ترین نتایج محبت به دنیا و زخارف دنیا و انواع و اقسام محبت‌های به دنیاست. به اینها علاقه نداشته باش؛ شجاع می‌شوی و شجاعت تو بالا می‌رود. توکل از آن‌طرف، پیوستن به خدا از آن‌طرف، اعتقاد به خدا از آن‌طرف، بریدن از دنیا و این‌طور علاقه‌ها هم از یک طرف.

این دنیایی که شما دوستش دارید اصلاً لازم نیست دوستش داشته باشی، برای چه دوستش دارید؟ این دنیا نوکر شما است! این دنیا حِمار شما است! این دنیا غلام شما است! «گر نَستانی به ستم می‌دهند!» به پایت می‌ریزند! تو نیاز نداری به آن علاقه داشته باشی!

نه حاج‌آقا! این‌طوری‌ها هم نیست! مثل اینکه خودت وضعت خیلی درست است، دنیا را باید دنبالش بروی-تازه باز هم- به زور بدست می‌آوری...

بندۀ خدا اشتباه به عرضت رسانده‌اند، عزیز من! خدا وقتی که تو و دنیا را خلق کرد، درِ گوش دنیا یک حرفی زد که من اینجا پشت بلندگو می‌گویم. فرمود: «دنیا! هرکه دنبال تو افتاد، ناز کن و عقب بکش و بگذار دنبالت بیفتد که، بیفتد که، بیفتد. می‌خواهم ریختش را درِ خانۀ خودم نبینم. پیامبر اکرم(ص): لَمَّا خَلَقَ اللَّهُ تَعَالَى الدُّنْیَا أَمَرَهَا بِطَاعَتِهِ فَأَطَاعَتْ رَبَّهَا فَقَالَ لَهَا خَالِفِی‏ مَنْ طَلَبَکِ‏ وَ وَافِقِی مَنْ خَالَفَکِ‏ وَ هِیَ عَلَى مَا عَهِدَ اللَّهُ إِلَیْهَا وَ طَبَعَهَا عَلَیْهَا

می‌فرماید: خوفت را از خدا بالا ببر تا از چیز دیگر نترسی. «طُوبَى لِمَنْ شَغَلَهُ خَوْفُ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ عَنْ خَوْفِ النَّاس‏»(کافی/8/169) خوش به حال کسی که خوف از خدا او را از خوف از مردم مشغولش کرده است. وقتی مردم بخواهند او را بترسانند، می‌گوید: «برو بابا حال نداریم! آمده من را بترساند! من مشغول یک ترس دیگری هستم، این جوجه آمده من را بترساند.» بله خُب اگر تو از خدا بترسی، دیگر کسی به چشمت نمی‌آید.

امیرالمؤمنین(ع) می‌فرماید: «مَنْ خَافَ اللَّهَ آمَنَهُ اللَّهُ سُبْحَانَهُ مِنْ کُلِّ شَیْ‏ء»(غررالحکم/9014) هرکه از خدا بترسد خدا او را از هر چیزی در امنیت قرار می‌دهد و اگر کسی بخواهد شما را بترساند، بیهوده بودن آن عامل ترسانده را خدا به تو نشان می‌دهد، می‌گوید: «ببین، ضعفش را ببین، نقطه‌ ضعفش را ببین...»

اشتراک گذاری در واتس اپ اشتراک گذاری در لاین اشتراک گذاری در افسران اشتراک گذاری در گوگل پلاس

نظرات

سلام
ببخشید استاد وقتی مشکلی برای آدم پیش میاد خوب باید تلاش کنه تا راه حلش رو پیدا کنه، آیا اینطور نیست؟ خدا که بنا نداره مشکلات ما رو فقط با توسل و دعا و ... حل کنه؟
استاد من نزدیک 20 ساله که یک مشکلی دارم. 20 ساله که دارم باهاش کشتی میگیرم. هر راهی رو که فکر کردم ممکنه روزنه ی امیدی برای حل این مشکل باشه دنبال کردم. حالا بعد از 20 سال درمانده و  بیچاره دیگه نشستم سرجام. امیدوارم خدا از اینکه اینو گفتم ناراحت نشه. آخه یه بارم شما فرمودید خدا خیلی بدش میاد که آدم مشکلش رو برای کسی بگه، و میگه میخوای منم تو رو رسوا کنم و آبروت رو ببرم.
به هر صورت؛ الان که این کلیپ رو دیدم فکر میکنم یعنی من نباید اینقدر این در و اون در میزدم؟ و خدا از اینکه من اینهمه مشکلم رو دنبال کردم ناراحت شده؟ بدش اومده؟ من مثل اونی هستم که خدا به ملائکه اش میگه ولش کنید اینو الان یه راه حل جدید به ذهنش میرسه و میره؟ به خدا هیچوقتی هم فکر نکردم که بدون خدا راه حل پیدا کردم. همیشه فکر میکردم راه حلی رو که خدا برای این مشکل قرار داده پیدا کردم.
الان دیگه تنها چیزی که بهم آرامش میده استاد این عبارت شماست که فرمودید" خوب ول کن این دنیای لامصب رو، چقدر میخوای عمرت رو بذاری برای حل مشکلای دنیا، مگه ندیدی هر کاری کردی نشد؛ خوب ولش کن دیگه"
استاد شما چی هستی؟ کی هستی؟ از کجا اومدی؟
خدا طول عمر با عزت بهتون بده ایشالا
سلام
خیلی ممنون از لطفتون

این کلیپ از کدوم سخنرانی حاج آقا پناهیان هست ؟!

لطفا راهنمایی کنید که این سخنرانی یا سلسله سخنرانی ها را گوش کنم !
سلام استاد..خدا خیرتون بده و ان شاء الله نعمت وجود شما را از ما دریغ نکند...استاد چطوری خوف از خدا را در دل هایمان تقویت کنیم؟
ممنون میشم جواب بدهید...اجرتون با حضرت زهرا (س)
۱۷ فروردين ۹۵ ، ۱۲:۴۶ محب امام زمان (عج)
سلام خواستم تشکر کنم که کلیپ ها را با کیفیت بالا در سایت قرار می دهید / فقط یه نکته اول اینکه اگر کمی رنگ و لعاب به کلیپ بدهید خیلی جذاب تر می شود .دوم اینکه اگر آهنگ پس زمینه از اول تا آخر کلیپ باشه برای جذب مخاطب غیر , بهتره . ممنون

خدا عزتتون بده ان شاءالله ...ان شاءالله همیشه از عنایات حضرت ولیعصر بهترین بهره ها رو ببرید..
خیلی ممنون ...عالی بود ...خیلی وقت بود درگیر این مشکل بودم.خدا به حاج آقا قوت بده ان شاءالله
باعرض سلام و تشکر
اگر لطف بفرمایید در پایان کلیپ نام سخنرانی و شماره جلسه رو اعلام نمایید تا بتوانیم مراجعه کنیم
اجرتون با سیدالشهدا علیه السلام

ارسال نظر

لطفا قبل از ارسال نظر اینجا را مطالعه کنید

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
دسترسی سریع سخنرانی ها درسنامۀ تاریخ تحلیلی اسلام تنها مسیر استاد پناهیان کلیپ تصویری استاد پناهیان کلیپ صوتی استاد پناهیان حمایت مالی بیان معنوی پناهیان عکس شبکه اجتماعی استاد پناهیان کانال آپارات استاد پناهیان
پرونده ویژه:سفرنامعه پیاده روی اربعین 95 پرونده ویژه محرم 96 استاد پناهیان مذاکرات هسته ای پناهیان
پرونده ویژه:#letter4u #LetterForyou نامه ای برای تو سخنان تاثیر گذار سوالات متداول همکاری با ما

آخرین مطالب

مطالب برگزیده

آخرین نظرات

بیان ها راهکار راهبرد آینده نگری سخنرانی گفتگو خاطرات روضه ها مثال ها مناجات عبارات کوتاه اشعار استاد پناهیان قطعه ها یادداشت کتابخانه تالیفات مقالات سیر مطالعاتی معرفی کتاب مستندات محصولات اینفوگرافیک عکس کلیپ تصویری کلیپ صوتی موضوعی فهرست ها صوتی نوبت شما پرسش و پاسخ بیایید از تجربه... نظرات شما سخنان تاثیرگذار همکاری با ما جهت اطلاع تقویم برنامه ها اخبار مورد اشاره اخبار ما سوالات متداول اخبار پیامکی درباره ما درباره استاد ولایت و مهدویت تعلیم و تربیت اخلاق و معنویت هنر و رسانه فرهنگی سیاسی تحلیل تاریخ خانواده چندرسانه ای تصویری نقشه سایت بیان معنوی بپرسید... پاسخ دهید...